Strona głównaZdrowieCzystsze powietrze pomogłoby uchronić tysiące istnień

Czystsze powietrze pomogłoby uchronić tysiące istnień

Można by uniknąć tysięcy zgonów, gdyby przestrzegano standardów jakości powietrza zgodnych z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.
Czystsze powietrze pomogłoby uchronić tysiące istnień [fot. ResproPolska from Pixabay]
Jak mówią badacze z Institute of Social and Preventive Medicine w Bernie w Szwajcarii, codzienna ekspozycja na ozon przy powierzchni Ziemi (troposferyczny) zwiększa ryzyko mieszkańców miast.

W badaniach uczeni preanalizowali dane zebrane pomiedzy 1985 i 2015 rokiem z 406 miast z 20 państw. Jak ustalono, można by uniknąć tysięcy przedwczesnych zgonów w tych miejscach, gdyby wprowadzono prawo zabraniające przekraczania określonych poziomów . Autorzy przejrzeli też informacje na temat 45 milionów zgonów. Przeciętny wzrost ozonu o 10 µg / m3 z dnia na dzień miał związek ze wzrostem ryzyka śmierci o 0,18 proc.

Według obliczeń, corocznie można by uniknąć 6 260 śmierci w tych wszystkich miastach, gdyby były zachowane standardy WHO co do jakości powietrza. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby nie przekraczało 100 µg / m3 - (mikrometrów na metr sześcienny powietrza).

Zagrażający zdrowiu ozon troposferyczny, czyli ten znajdujący się nisko przy gruncie, występuje w dużych ilościach w miastach i na przedmieściach. Do jego wytworzenia dochodzi, gdy zanieczyszczenia powietrza reagują ze światłem słonecznym, stąd jego ilość jest istotnie wyższa w obszarach zurbanizowanych.

Według szacunków 80 proc. światowej populacji żyjących na obszarach miejskich jest narażona poziom zanieczyszczenia powietrza powyżej zaleceń WHO.

Wyniki badań opublikowano w magazynie BMJ.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy