Strona głównaChorobyCzy zaburzenia rytmu dobowego wpływają na ryzyko raka?

Czy zaburzenia rytmu dobowego wpływają na ryzyko raka?

Zaburzenia rytmu dobowego, czyli sposobu w jakie nasze organizmy funkcjonują w odpowiedzi na 24-godzinny cykl światła i jego braku, są powiązane z wieloma różnymi chorobami, w tym z nowotworem. Nowe odkrycia pomagają odpowiedzieć na pytanie, co może kryć się za tą korelacją.
Czy zaburzenia rytmu dobowego wpływają na ryzyko raka? [fot. Alexa from Pixabay]
Długotrwałe zaburzenia rytmu dobowego znacznie nasilają rozwój . Identyfikując odpowiednie geny, uczeni wyjaśniają powiązanie między wzorcami snu i chorobą, co może pomóc zarówno w opracowaniu lepszych metod leczenia raka, jak i skuteczniej monitorować grupy wysokiego ryzyka.

- Od dawna dowody wskazywały, że pracownicy zmianowi i inne osoby z zaburzonymi cyklami snu mają wyższy wskaźnik zachorowań na raka, ale naszą misją było ustalenie, dlaczego - prof. Katja Lamia, autorka badań.

Uczeni przeprowadzili eksperymenty na myszach z ekspresją KRAS - najczęściej zmutowanego genu przy rozwoju raka płuc. Połowa myszy była trzymana w standardowym cyklu świetlnym, czyli przez 12 godzin była eksponowana na światło i przez 12 godzin przebywała w ciemności. Druga połowa gryzoni przebywała w warunkach przypominających cykle pracowników zmianowych, czyli godziny „świetlne" były przesuwane o osiem godzin co dwa lub trzy dni.

Jak oczekiwano, myszy, które były narażone na nieregularne, zmieniające się godziny ekspozycji na światło, miały o 68 proc. zwiększone obciążenie guzem. Kiedy zidentyfikowano różne geny zaangażowane we wzrost guzów, okazało się, że głównym winowajcą był zbiór białek z rodziny czynników szoku cieplnego 1 (Heat Shock Factor, HSF1).

- To nie jest mechanizm, którego się tu spodziewaliśmy. Wygląda na to, że HSF1 zwiększa tempo powstawania guza w kilku różnych modelach , jednak wcześniej nie był powiązany z - mówi prof. Lamia.

Geny HSF1 są odpowiedzialne za sprawdzenie, czy prawidłowo wytwarzane są białka, nawet gdy komórka jest pod wpływem silnego - w tym przypadku doświadcza zmian temperatury. Jak się wydaje, aktywność HSF1 wzrasta w odpowiedzi na zaburzenia rytmu dobowego, bo niestandardowe cykle snu wpływają na temperaturę naszego organizmu.

- Normalnie temperatura organizmu zmienia się o jeden lub dwa stopnie podczas snu. Jeśli pracownicy zmianowi nie doświadczają tego, może dojść do zaburzeń szlaku HSF1 i ostatecznie prowadzić do większej dysregulacji - wyjaśnia prof. Lamia. Według niej komórki rakowe mogą wykorzystywać szlak HSF1 dla własnych korzyści i tworzyć zmutowane, nieprawidłowo ukształtowane białka.

Dzięki monitorowaniu temperatury ciała można zoptymalizować harmonogramy pracowników zmianowych, a nawet zatrzymać ten rodzaj rozregulowania, który może prowadzić do raka.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy