Strona głównaZdrowieCzy za otyłość odpowiadają geny?

Czy za otyłość odpowiadają geny?

Na to pytanie chcieli odpowiedzieć uczeni ze Stanford University i sprawdzili, jakie efekty daje dieta w przypadku osób, które mogłyby mieć genetyczne tendencje do tycia.
Czy za otyłość odpowiadają geny? [Fot. kai - Fotolia.com] Sprawdzono wpływ diety o niskiej zawartości tłuszczu i diety o niskiej zawartości węglowodanów, biorąc pod uwagę profil genetyczny uczestników. Okazało się, że ilość i jakość jedzenia, które sobie serwujemy, a nie nasza genetyka, prowadzi do utraty wagi.

Z wcześniejszych testów można było wnioskować, że genetyczne uwarunkowania mogły oddziaływać na skuteczność różnych rodzajów diety.

Uczeni przeanalizowali dane 600 osób z nadwagą, które przeszli testy genetyczne i insulinowe, a następnie zostali losowo przydzieleni do grupy na diecie o lub .

Uzyskano efekt w postaci średniej utraty 6 kg w ciągu roku bez względu na profil genetyczny, poziom insuliny oraz rodzaj stosowanej diety. Jak wskazują autorzy, to ilość i jakość żywności, a nie genetyka, prowadziła do . Uczestnicy jedzący najmniej przetworzonego jedzenia i pijący najmniej napojów słodzonych, schudli najwięcej.

Jak sądzą eksperci, najprawdopodobniej nie istnieje dieta dostosowana do genów. Najlepszymi wyborami, jeśli chodzi o jedzenie, bez względu na „wyposażenie" genetyczne, są najprostsze, najmniej przetworzone produkty.

Według danych Światowej Organziacji Zdrowia niemal dwa miliardy ludzi na całym świecie ma nadwagę, a spośród nich 650 milionów jest otyłych. Oznacza to, że aż 39 proc. globalnej populacji zmaga się z nadmierną wagą.

Prostym „narzędziem" oceny wagi jest wskaźnik masy ciała (). Określa się go poprzez podzielenie wagi w kilogramach przez kwadrat wzrostu w metrach (kg / m2). Nadwaga jest stwierdzana przy BMI równym lub większym niż 25, a - przy wskaźniku o wartości równej lub wyższej niż 30.

Wyniki badań są dostępne w Journal of the American Medical Association.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X