Strona głównaZdrowieCzy wegetarianie są mniej podatni na raka?

Czy wegetarianie są mniej podatni na raka?

Zewsząd jesteśmy zachęcani, aby ze względu na nasze zdrowie jeść więcej warzyw. Czy jednak będziemy mniej narażeni na różne rodzaje nowotworu jeśli zupełnie zrezygnujemy z mięsa?
Niczym mantrę lekarze i dietetycy powtarzają nam, że warto sięgnąć po owoce i warzywa. To bowiem ma ograniczyć ryzyko zachorowania na raka i inne choroby. Jak to jest jednak z wegetarianizmem? Istniało niewiele badań dotyczących potencjalnych korzyści z bycia wegetarianinem. Aż do teraz. Zespół kierowany przez profesora Timothy'ego Key'a z Cancer Epidemiology Unit na Uniwersytecie w Oksfordzie zbadał ostatnio wpływ diety wegetariańskiej na ryzyko zachorowania na raka.

Badacze przez ponad 12 lat monitorowali zdrowie ponad 61.000 osób w wieku od 20 do 89 lat pod katem zachorowań na raka. Nieco ponad 32.000 z nich stanowiły osoby umieszczające w swej diecie mięso, ponad 8000 jadło ryby, ale nie spożywało mięsa, a prawie 21000 było wegetarianami. Wyniki badań opublikowane w British Journal of Cancer wykazały, że wegetarianie mieli o 12% mniejszą częstość występowania wszelkiego rodzaju nowotworów. Dokładniej, zanotowano u nich 44% mniejszą częstość występowania raka żołądka, 53% rzadziej chorowali na raka pęcherza moczowego oraz 45% rzadziej występowały u nich nowotwory krwi.

Trzeba zaznaczyć, że liczba osób, u których rozwinął się nowotwór, była relatywnie niewielka - w sumie 3350 pacjentów. 2204 chorych stanowili uczestnicy, którzy jedli mięso, 317 konsumenci ryb, zaś 829 wegetarianie. Zanotowano 49 przypadków raka żołądka, 85 raka pęcherza i 257 nowotworów krwi. To sprawia, że trudno jest wyciągnąć ostateczne wnioski. - Wegetarianie mogą być pewni, że ryzyko zachorowania na nowotwór jest u nich nieco niższe niż u osób spożywających mięso - zauważa profesor Key.

Sam profesor Key jest wegetarianinem - choć ze względów humanitarnych, nie zaś zdrowotnych. Najważniejsze pytanie brzmi tu jednak: czy jedzenie większej ilości warzyw ma wpływ na niższe ryzyko zachorowania na raka, czy też kluczowym czynnikiem jest tu unikania mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego?

- Różnica w ilości spożywanych warzyw między uczestnikami stosującymi trzy wspomniane rodzaje diety jest stosunkowo niewielka, chociaż wegetarianie jedzą nieco więcej niż osoby spożywające mięso. Wiemy też z innych badań, że mięso i przetwory mięsne mogą zwiększyć ryzyko raka żołądka, jelit i pęcherza. Niektóre badania sugerują również, że rzeźnicy oraz rolnicy, którzy pracują ze zwierzętami i częściej mają dostęp do surowego mięsa, są bardziej narażeni na nowotwory krwi - komentuje profesor Key.

To, co jest tu oczywiste, to fakt, że składniki produktów żywnościowych „kooperują" ze sobą, na przykład związki znajdujące się w soi zwiększają możliwości witaminy D do powstrzymywania rozwoju komórek raka prostaty. To może wyjaśnić, jak sposób żywienia rozumiany jako całość - np. dieta wegetariańska - a nie pojedyncze składniki produktów żywnościowych chronią przed rakiem. Zatem, jakie są najlepsze sposoby, aby w diecie umieścić więcej warzyw, a mniej mięsa?

Być może najlepszym rozwiązaniem jest po prostu jedzenie większej ilości „zieleniny" - i oczywiście żółtych, czerwonych oraz granatowych jarzyn. Owoce i warzywa w różnych kolorach są bogate w to, co eksperci nazywają bioaktywnymi związkami roślin, które - zgodnie z badaniami - pomagają w zapobieganiu raka.

Oto najważniejsze wskazówki:

  • Dwa dni w tygodniu uczyń wegetariańskimi. Zamiast schabowego, na obiad zaserwuj sobie np. naleśniki z owocami.
  • Zmniejsz ilość czerwonego i przetworzonego mięsa (np. bekonu, salami, kiełbas) w diecie.
  • Jak rekomendują World Cancer Research Fund orazAmerican Institute of Cancer Research, należy jeść mniej niż 500 gramów mięsa tygodniowo.
  • Upewnij się, że 50% powierzchni twojego talerza zajmują jarzyny.
  • Kapusta włoska lub warzywa kapustne, takie jak brokuły, kapusta, kalfior, brukselka są bogate w związki zwane glukozynolanami, a dokładniej produktu ich rozpadu, wykazują silne działanie hamujące rozwój nowotworu.
  • Jeszcze bardziej skuteczne są trzydniowe kiełki brokułów (mają między 20 i 50 razy wyższą koncentrację sulfofranu, związku działającego antynowotworowo, niż dojrzałe rośliny).
  • Cebula i czosnek są bogate w związki siarki generowane przez krojenie lub żucie. W badaniach wykazano ich skuteczność w walce z rakiem jelita grubego, przełyku oraz prostaty.
  • Związki zwane polifenolami, które można znaleźć np. w jagodach, są pomocne w zapobieganiu rozwoju raka.
  • Lignany to grupa związków, które można znaleźć w orzechach nerkowca, żurawinie, siemieniu lnianym, orzechach ziemnych, rodzynkach i życie. Z badań wynika, że zmniejszają ryzyko nowotworów zależnych od hormonów, takich jak nowotwory piersi i prostaty.
  • Selen zawierają orzechy brazylijskie i ryby. Jest pierwiastkiem wspomagające prewencję wiele nowotworów, w tym raka prostaty.
  • Dieta bogata w soję i produkty sojowe, takie jak tofu i pasta miso, ma wpływ na zmniejszenie częstości występowania nowotworów. Związek o nazwie genisteina (fitohormon) zawarty w soi hamuje nowotwory piersi, prostaty i raka pęcherza u zwierząt, poza tym testy wykazały, że powoduje śmierć komórek nowotworowych - raka płuc, prostaty, pęcherza moczowego i komórek.
  • Niedobór witaminy D jest związany z wyższym ryzykiem wielu nowotworów, w tym raka okrężnicy, raka prostaty i piersi. Najlepszym źródłem jest... słońce, tzn. organizm syntetyzuje ją przy udziale światła słonecznego, ale można ją też dostarczyć z ryb, jajek i suszonych grzybów shitake.
  • Pomidory, zwłaszcza gotowane, są bogatym źródłem substancji o nazwie likopen, która może pomóc chronić przede wszystkim przed rakiem prostaty.
  • Ogranicz ilość tłuszczów nasyconych w diecie. Są bowiem związane z częstszym występowaniem raka, zwłaszcza raka okrężnicy, piersi i prostaty.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć