Strona głównaZdrowieCzy można pić kawę na pusty żołądek

Czy można pić kawę na pusty żołądek

Kawa zawiera wiele prozdrowotnie działających związków i badania pokazały, że może pomóc w ochronie przed wieloma chorobami, w tym przed demencją, cukrzycą, czy różnymi nowotworami. Czy jednak picie kawy przed śniadaniem jest dobrym pomysłem?
Czy można pić kawę na pusty żołądek [fot. Couleur from Pixabay]
Odpowiedź brzmi: zasadniczo najpierw warto zjeść posiłek, a potem wypić , nie dotyczy to jednak wszystkich. Badania pokazały powiązania między produkcją kwasu żołądkowego i kawą. Napój ten oddziałuje na układ trawienny, przyspiesza produkcję kwasu w żołądku, a bez wcześniejszego posiłku może on uszkodzić błonę śluzową żołądka i skutkować lub . Odnosi się to także kawy bezkofeinowej.

Trzeba jednak przyznać, że takie ryzyko nie dotyczy wszystkich; badania w ograniczonym stopniu wskazywały na możliwość zgagi czy niestrawności w wyniku porannego picia kawy, a u niektórych ludzi nie ma to żadnego odczuwalnego wpływu na układ żołądkowo-jelitowy. Nie stwierdzono również związku kawy z takimi chorobami, takimi jak choroba refluksowa przełyku, wrzody, zapalenie żołądka, czy .

Pozostaje jeszcze kwestia oddziaływania ‘małej czarnej' na poziom w organizmie. Ilość tego hormonu stresu jest szczytowa rankiem, po przebudzeniu, następnie spada i znowu zwiększa się w początkowych fazach snu. Rzeczywiście, kawa może stymulować produkcję kortyzolu, stąd niektórzy uważają, że jej picie o wczesnej porze może wywoływać nadmiar tego hormonu w organizmie, co początkowo może dać efekty w postaci rozdrażnienia i nadaktywności, a następnie skutkuje spadkiem energii i zmęczeniem.

Rownież ten mechanizm jednak nie jest taki sam u wszystkich. Produkcja kortyzolu w odpowiedzi na kawę zmniejsza się wśród osób pijących ją regularnie. Niektóre testy zaś nie pokazały żadnego oddziaływania kawy na ilość kortyzolu.

Summa summarum, brak tu definitywnej odpowiedzi. Warto po prostu obserwować swój organizm i ocenić swoje samopoczucie, a w razie jakichś zaburzeń, zmienić pory raczenia się kawą, mówią eksperci.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy