Strona głównaZdrowieCzy i jak można wybielić protezę zębową domowym sposobem?

Czy i jak można wybielić protezę zębową domowym sposobem?

Jeśli masz protezę zębową, to prawdopodobnie już wiesz, jak ważne jest codzienne dbanie o jej higienę. Ale czy to wystarczy? Co, gdy zamarzy ci się jeszcze bielszy uśmiech? Czy możliwe jest wybielenie protezy, tak jak wybiela się nasze prawdziwe zęby?

fot. czyszczenie protezy zębowej

Wybielanie sztucznych zębów. Skąd biorą się przebarwienia?

Nasze naturalne zęby nie zawsze są idealnie białe. Czasem jest to ich uroda, a czasem przyczyną zażółceń i przebarwień mogą być czynniki zewnętrzne: zażywanie niektórych antybiotyków, picie kawy, herbaty bądź czerwonego wina czy palenie papierosów. Oprócz unikania produktów wpływających na kolor zębów, profilaktyka powinna obejmować staranne mycie zębów po każdym posiłku – w przeciwnym wypadku na ich powierzchni może osadzić się kamień.

Jak to wygląda, gdy mamy sztuczną szczękę albo częściową protezę zębową? Niestety – na sztucznych zębach również mogą pojawić się przebarwienia czy osad. W takiej sytuacji musimy trochę inaczej potraktować nasze prawdziwe zęby, a inaczej protezę.

Jeśli chodzi o naturalne zęby, pierwszym krokiem do ich rozjaśnienia jest usunięcie kamienia – powinien się tym zająć lekarz dentysta, ponieważ nie jesteśmy w stanie samodzielnie w domu przeprowadzić tego zabiegu bezpiecznie i skutecznie. Następnie możemy poddać się zabiegowi wybielania zębów w gabinecie dentystycznym albo na własną rękę. Żele, paski, sztyfty czy pasty do użytku domowego są bezpieczne, jeśli używamy ich zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak niższe stężenie substancji czynnych sprawia, że efekt jest mniej widoczny i znacznie mniej trwały, niż w przypadku profesjonalnego wybielania w gabinecie stomatologicznym. Czy w ten sam sposób poradzimy sobie z przebarwieniami na protezie?

Czy można wybielić sztuczne zęby?

Niestety, nie ma metod na wybielenie protezy zębowej – ani samodzielnie w domu, ani w gabinecie lekarza dentysty. Jeśli jej kolor był dobierany do zębów, które później zdecydowaliśmy się rozjaśnić, jedyną metodą wyrównania kolorytu jest wymiana protezy na jaśniejszą, dopasowaną do nowej barwy naturalnych zębów. Materiał, z którego wykonywane są protezy, nie ulega zmianom koloru na tej samej zasadzie, co szkliwo zębów.

Sytuacja przedstawia się nieco inaczej, gdy chcemy rozjaśnić protezę zębową, bo pojawiły się na niej przebarwienia i kamień. Jeśli zwykłe, codzienne mycie nie pomaga, a na protezie pojawił się kamień, warto udać się do gabinetu stomatologicznego oferującego usługę czyszczenia protez. Lekarz dentysta usunie wówczas osad przy pomocy specjalnej myjki.

To, co powinniśmy zrobić, to przede wszystkim dbać o profilaktykę – unikać produktów powodujących przebarwienia, a także regularnie czyścić protezę. Warto też używać specjalistycznych środków do czyszczenia protez, które zapobiegają ponownemu osadzeniu się płytki na sztucznych zębach. Takie środki pomogą usunąć resztki pokarmowe, kamień i przebarwienia. Mogą to być tabletki do rozpuszczania w wodzie, proszki lub specjalne pasty do mycia protez.

Jak wybielić protezę zębową domowym sposobem?

Zmienić koloru protezy zębowej na jaśniejszy niestety nie możemy, ale już oczyścić ją dokładnie z osadu – jak najbardziej. Wyrobienie w sobie zwyczaju codziennego, dokładnego oczyszczania protezy powinno nas uchronić przed powstawaniem kamienia, a jeśli taki się pojawi – szybko go usuniemy.

Podstawa dbania o codzienną higienę sztucznych zębów jest zanurzenie ich w ciepłej (nie gorącej) wodzie z rozpuszczoną specjalną tabletką do czyszczenia protez. Samo moczenie jej to zdecydowanie za mało – należy dokładnie umyć ją przy pomocy specjalnej szczoteczki. Dlaczego nie można użyć zwykłej szczoteczki do zębów? Jej włosie mogłoby okazać się nieco za twarde i uszkodzić jej delikatną powierzchnię. Z tego samego powodu nie powinno się używać zwykłej pasty do zębów – zawiera ona substancje ścierne, które sprawdzają się przy usuwaniu osadu z zębów, ale w przypadku protez mogłyby spowodować, że ów osad będzie się osadzał jeszcze łatwiej. Tymczasem dokładne wyszczotkowanie całej protezy (nie tylko zębów) pozwoli usunąć z niej płytkę złożoną z drobnoustrojów.


fot. wybielanie protezy zębowej - infografika


Artykuł powstał we współpracy z Protefix.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:58:55, 23-07-2018 ~gość: 83.26.26.xxx

    To w końcu jaką szczoteczką myć protezy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy