Strona głównaZdrowieCzy da się jeść fast food nieco zdrowiej?

Czy da się jeść fast food nieco zdrowiej?

Wszyscy wiemy, że fast food nie powinien znajdować się w naszym jadłospisie, ale trudno się bez niego obejść, szczególnie, gdy się spieszymy, jesteśmy w podróży, czy po prostu już nauczyliśmy się jeść dania tego rodzaju i zwyczajnie nam ich brakuje. Nie jest łatwo zupełnie zrezygnować z takiego jedzenia, można jednak ograniczyć jego niezbyt dobry wpływ na nasz organizm.
Czy da się jeść fast food nieco zdrowiej? [Fot. fedorovacz - Fotolia.com] Ogólnie rzecz, biorąc, fast food to serwowane szybko od zamówienia przetworzone posiłki, które mają niską wartość odżywczą, cechują się relatywnie niewielką ilością składników i są ubogie w witaminy oraz błonnik. Obfitują za to w tłuszcze, i . Zwykle w składzie takich posiłków jest głęboko smażone i dużo skrobi. Paradoksalnie, właśnie ze względu na taką kompozycję chętnie sięgamy po jedzenie tego rodzaju, a to nie tylko nie służy naszej sylwetce, ale i zdrowiu naszego organizmu.

Jeśli nie masz pomysłu na obiad, czy podróżujesz, to jedno z pierwszych rozwiazań, jakie przychodzą ci do głowy. Jeśli jednak chcesz ograniczyć jego ilość w diecie, musisz bardziej świadomie wybierać posiłki i zmniejszyć częstotliwość „pałaszowania" takich dań. Najlepiej, jeśli postawisz sobie limit w postacie jedzenia fast food dwa do trzech razy w miesiącu. Nie musisz z tego zupełenie rezygnować - takie ilości nie powinny znacząco wpłynąć na twoją wagę i zdrowie.

Od czasu do czasu zaserwuj sobie stek czy burgera, ale staraj się raczej wybierać coś innego, czerwone przetworzone mięso i tak zbyt często gości na naszych stołach. Lepszym wyborem jest ryba czy kurczak.

Co więcej, jakkolwiek frytki, smażone na głębokim tłuszczu, pozostają najpopularniejszym dodatkiem do posiłków w barach seerwujacych fast food, ostatnio oferta takich restauracji poszerzyła się i nawet zamawiając zestaw można je wymienić na coś zdrowszego, np. sałatkę czy kolbę kukurydzy. Dzięki temu można uniknąć dodatkowej porcji tłuszczu, soli i skrobi, a zwiększyć ilość witamin i .

Wreszcie, pamiętaj, że duże ilości cukru i kalorii miewają napoje. Zrezygnuj z na rzecz kawy, herbaty lub wody. Z badań wynika, że słodkie napoje dostarczają nam nawet o kilkaset kcal. tygodniowo więcej, a łatwo o tym zapomnieć analizując kaloryczność swojej diety.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy