Strona głównaZdrowieCzy Wigilia może być... zabójcza?

Czy Wigilia może być... zabójcza?

Dla niektórych Święta nie są wcale czasem radosnym, ale stresującym. W recenzowanym czasopiśmie „British Medical Journal” opublikowano badanie, z którego wynika, że w Wigilię ryzyko wystąpienia zawału serca jest większe.
Czy Wigilia może być... zabójcza? [© ratmaner - Fotolia.com]
Najważniejsze ustalenia naszego badania pokazują, że tradycyjne święta łączą się z ryzykiem wystąpienia zawału serca - powiedział dr David Erlinge, kierownik Katedry Kardiologii Uniwersytetu w Lund (Szwecja), brytyjskiemu dziennikowi „The Telegraph”. - Punkt krytyczny ewidentnie przypada w Wigilię Bożego Narodzenia i kolejne dwa dni. Myślę więc, że istnieją pewne konkretne czynniki związane z tym, jak obchodzimy te święta.
Kierujący badaniami dr Erlinge przybliża główne powody występowania takiego ryzyka.

Nie mamy całkowitej pewności, ale duże emocje i niepokój w połączeniu z odczuwaniem dojmującego gniewu, obaw, smutku, żalu i stresu zwiększają podatność na zawał serca. Ponadto czynnikami zwiększającymi to ryzyko są nadmierne spożycie pokarmu, alkohol oraz długie podróże. Co ciekawe, dominujący przez resztę roku wzorzec występowania większego ryzyka w porze porannej jest tutaj odwrócony, gdyż w okresie bożonarodzeniowym ryzyko zwiększa się wieczorem, wskazując na to, że stres i spożywanie posiłków w ciągu dnia przyczyniają się do ataku serca. Zatem powinno się unikać niepotrzebnego stresu, dbać o starszych krewnych mających problemy kardiologiczne, a także zrezygnować z nadmiernego jedzenie i picia.

Noc wigilijna: prawdziwy zabójca

Szwedzcy uczeni odkryli, że ryzyko potencjalnie śmiertelnego zawału serca zwiększa się o mniej więcej 37% w dniu 24 grudnia około godz. 22.00, szczególnie w przypadku osób starszych i chorych. Poddali analizie dokładny czas wystąpienia 283 014 zawałów serca, które zostały wpisane do rejestrów prowadzonych przez oddziały intensywnej opieki kardiologicznej w Szwecji w latach 1998–2013. Ryzyko zawału było największe u osób powyżej 75 roku życia oraz u osób ze stwierdzoną i chorobą serca. Według badaczy wskazuje to wyraźnie na potrzebę zwiększenia świadomości na temat tego problemu oraz potencjalnych przyczyn . Generalnie zaobserwowano, że w okresie bożonarodzeniowym ryzyko zawałów wzrastało o 15%.

Wyniki badania pokazują też, że wzrasta ono w poniedziałki około godziny 8.00. Spadek daje się z kolei zauważyć w okresie i ważnych wydarzeń sportowych, takich jak Mistrzostwa Świata.

Mimo że jest to jedna z najbardziej szczegółowych ocen poziomu ryzyka i zagrożeń występujących podczas świąt, a także najrozleglejsze badanie obejmujące dane z krajowych rejestrów dotyczących zawałów serca, uczeni podkreślają, że jest to „badanie obserwacyjne”. Nie sformułowali na razie żadnych jednoznacznych wniosków na temat przyczyn i skutków.

Dr Erlinge udziela kilku nienaukowych porad na święta: jedz z umiarem, pij odpowiedzialnie i opiekuj się starszymi i słabszymi bliskimi.
Musimy zdawać sobie sprawę ze zwiększonego ryzyka sercowo-naczyniowego związanego ze stresem i przejedzeniem, które może wystąpić podczas ważnych świąt, a poza tym powinniśmy lepiej dbać o naszych starszych i słabszych przyjaciół i krewnych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy