Strona głównaZdrowieCzosnek obniża ryzyko cukrzycy i nowotworów

Czosnek obniża ryzyko cukrzycy i nowotworów

Czosnek słynie z właściwości leczniczych przydatnych w walce z przeziębieniem i grypą, ale badania wykazały jego znacznie szersze spektrum zastosowań - może pomóc uchronić się przed zwyrodnieniami stawów, a także powstrzymać starzenie się mózgu. Do listy korzyści z jedzenia tego warzywa można teraz dopisać ochronę przed cukrzycą typu 2 i nie tylko.
Czosnek obniża ryzyko cukrzycy i nowotworów [Fot. Ingus Evertovskis - Fotolia.com] Badacze z Nottingham University odkryli, że zmniejsza ryzyko rozwoju , różnych form nowotworów, a także .

Czosnek jest znany ludzkości od tysięcy lat i od takiego czasu używany był nie tylko w kulinariach, ale i w medycynie. Należy do rodziny roślin amarylkowatych, wraz z , porem i szczypiorkiem, które absorbują siarczany z gleby. To właśnie z powodu obecności związków siarki warzywo ma tak wyraźny smak i zapach. Te same substancje też wykazują prozdrowotną aktywność.

Na podstawie analiz licznych badań uczeni ustalili, że czosnek ma znaczący wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Poza tym zawiera liczne związki przeciwrakowe, wreszcie powoduje obniżenie poziomu glukozy we krwi, co zmniejsza ryzyko cukrzycy.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), liczba pacjentów chorych na cukrzycę rośnie od kilkudziesieciu lat. Obecnie z chorobą zmaga się ponad 420 mln ludzi na całym świecie. Cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn: utraty wzroku, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru i amputacji kończyn dolnych. Szacuje się, że co roku stanowi ona bezpośredni powód śmierci ponad 1,6 mln ludzi oraz pośrednio wpływa na ponad 2 mln zgonów. Według obliczeń WHO cukrzyca będzie siódmą przyczyną śmierci do 2030 roku.

Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej masy ciała i unikanie papierosów to podstawowe sposoby zapobiegania lub opóźniania wystąpienia cukrzycy typu 2. Jak podkreślają eksperci, chorobę można leczyć, a jej skutków uniknąć poprzez odpowiedni sposób odżywiania się, wysiłek, stosowanie leków i regularne badania przesiewowe.

O wynikach analiz brytyjskich uczonych można przeczytać w Trends in Pharmacological Sciences.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy