Strona głównaZdrowieCzęste wypróżnianie się - jakie są tego przyczyny

Częste wypróżnianie się - jakie są tego przyczyny

Praca twoich jelit jest przyspieszona i częściej musisz „biegać do łazienki"? Sprawdź, co może być przyczyną wielokrotnych wizyt w toalecie.
Częste wypróżnianie się - jakie są tego przyczyny [Fot. vchalup - Fotolia.com]

Nadmiar kawy

Kawa przyspiesza pracę układu trawiennego i po wypiciu porannej filiżanki tego napoju często bezzwłocznie trzeba udać się do łazienki. Dokładniej rzecz ujmując, kofeina stymuluje działanie jelita grubego i wywołuje łagodny skutek przeczyszczający.

Celiakia

Alergie i nietolerancje pokarmowe sprawiają, że pokarm szybciej jest przesuwany w kolejnych fragmentach układu pokarmowego. W przypadku nietolerancja glutenu wywołuje odpowiedź autoimmunologiczną, gdy je się coś, co zawiera wspomniane białko i - wraz z upływem czasu może powodować uszkodzenime wyściółki jelita cienkiego.

Aktywność fizyczna

wpływa na metabolizm i poprawia procesy trawienne oraz intensyfikuje skurcze mięśni w okrężnicy, co pozwala pozbyć się zaparć i sprzyja regularnemu wypóżnianiu się. Po wymagającym treningu lub nawet w jego trakcie nierzadko odczuwa się konieczność skorzystania z toalety.

Leki

Niektóre leki wywołują skutki uboczne w postaci częstszych wypróżnień, a także biegunki. Takie działanie mogą mieć m. in. antybiotyki, inhibitory pompy protonowej (stosowane w leczeniu schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego, np. pantoprazol, esomeprazol, czy lanzoprazol), (np. citalopram, fluoksetyna, paroksetyna, etc.), chemioterapia, niektóre leki na cukrzycę (m.in. metformina).

Stres

i niepokój silnie oddziałują na sposób funkcjonowania , przyspieszając ich ruchy. Bodźce stresowe bardzo szybko przekładają się na dolegliwości układu pokarmowego i mogą wywoływać bóle brzucha oraz objawy podobne do tych, jakich doświadczamy przy niestrawności.

Choroba Crohna

Jest to autoimmunologiczna zapalna choroba jelita może powodować stany zapalne i zaburzenia w pracy przewodu pokarmowego. Biegunka lub częste wypróżnianie się mogą być jednym z jej objawów, do innych należą: ból brzucha, utrata apetytu, spadek wagi, zmęczenie, wrzody jamy ustnej.

Zespół jelita drażliwego

Polega na przewlekłych (trwających przez co najmniej trzy miesiące) z, których najbardziej stałymi objawami są bóle brzucha, towarzyszące im zaburzenia w oddawaniu stolca (w tym częste wypróżnianie) oraz wzdęcia.

Przeczytaj także


Celiaklia - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Celiakia to najpoważniejsza nietolerancja pokarmowa - określa się ją też jako chorobę trzewną. Choroba ta nie jest alergią, z której można się wyleczyć - jest bowiem wywoływana specyficzną odpowiedzią autoimmunologiczną na produkty zawierające gluten. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:08:49, 05-02-2020 kento

    Jeśli chodzi o problem odwrotny, to u mnie przy zaparciach wszystko uporządkowało Goko - powiedzmy, że dzięki temu sytuacja odmieniła się diametralnie. Chodziło o zmianę pozycji przy wypróżnianiu - na taką w kucki. W sumie to ciężko było zrozumieć, jak to możliwe, że nie mogę na siedząco, ale skoro to pomogło, to nawet nie zastanawiam się nad innym rozwiązaniem. Po prostu tak jest mi dobrze.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy