Strona głównaZdrowieCzęste picie alkoholu zagraża sercu

Częste picie alkoholu zagraża sercu

Uczeni odkryli, że jednym z istotnych czynników migotania przedsionków była częstotliwość picia alkoholu w ciągu tygodnia, jeszcze ważniejszym niż upijanie się.
Częste picie alkoholu zagraża sercu [fot. PublicDomainPictures z Pixabay]
Częste raczenie się napojami wyskokowymi wiąże się z większym prawdopodobieństwem niż upijanie się na umór, mówią uczeni z Korea University College of Medicine w Seulu.

Badacze przeanalizowali dane niemal 10 milionów ludzi, którzy początkowo nie zmagali się z . Uczestnicy podali dokładne informacje dotyczące spożycia alkoholu i stan ich zdrowia był monitorowany przez osiem lat.

Jak odkryto, migotanie przedsionków było najczęstsze u osób, które codziennie piły alkohol i wysokie u tych, którzy pijali go dwa-trzy razy w tygodniu. Jednocześnie nie odkryto jasnego związku pomiędzy wspomnianym zaburzeniem i „piciem na umór".

Obliczono, że każdey gram spożywanego tygodniowo ma związek ze wzrostem o 2 proc. ryzyka migotania przedsionków. W porównaniu do osób pijących niewielkie dawki alkoholu, ludzie w ogóle nie pijący odznaczali się 8,6 proc. wyższym zagrożeniem migotania przedsionków, jednak osoby serwujące sobie umiarkowane ilości napojów wyskokowych cechowały się o niemal 8 proc. wyższym ryzykiem tej dolegliwości, a pijący codziennie aż o 21,5 proc.

Objawy migotania przedsionków obejmują: nieregularny lub przyspieszony puls, kołatanie serca, duszność, zmęczenie, ból w klatce piersiowej i . Dolegliwość jest poważna, ponieważ kilkukrotnie zwiększa ryzyko udaru.

Na temat badań można przeczytać w magazynie EP Europace.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy