Strona głównaZdrowieCzęste mycie rąk - niezbędne, jeśli chcesz zachować zdrowie

Częste mycie rąk - niezbędne, jeśli chcesz zachować zdrowie

Jeśli chcesz zapobiec infekcjom, zarówno tak powszechnym, jak przeziębienie i grypa, jak i znacznie poważniejszym, dostatecznie często myj ręce. Ta prosta czynność jest trudna do przecenienia, jeśli chodzi o unikanie zarazków, także tym antybiotykoopornym.
Częste mycie rąk - niezbędne, jeśli chcesz zachować zdrowie [Fot. Christin - Fotolia.com]
Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization), ponad 30 proc. pacjentów, którzy przechodzą jakiś zabieg chrurgiczny, ulega infekcjom, a w połowie tych przypadków mogą to być zakażenia drobnoustrojami odpornymi na . Stąd - radzą lekarze - szczególnie personel medyczny i bliscy pacjentów powinni dbać o higienę rąk.

Każdego dnia tysiące ludzi na całym świecie umierają z powodu nabytych podczas korzystania ze służby zdrowia. Brudne ręce są głównymi drogami przenoszenia zarazków. Higiena jest zatem najważniejszym środkiem pozwalającym uniknąć przenoszenia szkodliwych drobnoustrojów i zakażeń nimi.

Zaskakująco wielu ludzi nie potrafi właściwie myć rąk. Zazwyczaj po prostu je opłukują wodą lub je niedbale namydlają. Tymczasem, aby pozbyć się ze skóry dłoni zarazków, trzeba użyć mydła i pocierać ręce, nie omijając wewnętrznej i zewnętrznej części, a także palców i przestrzeni między nimi, przez 20 do 30 sekund. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto mieć przy sobie (dostępny w drogeriach, czy na niemal każdej stacji paliw) płyn do dezynfekcji rąk na bazie .

Eksperci zalecają, by szczególnie częściej myć ręce, gdy spędza się dużo czasu poza domem, zwłaszcza po podróży komunikacją publiczną, zrobieniu zakupów w centrum handlowym, pobycie na siłowni, czy załatwieniu spraw urzędowych. Poza tym należy umyć ręce po kontakcie z surowymi produktami spożywczymi (nade wszystko z mięsem), po kaszlu, kichaniu lub wydmuchiwaniu nosa, po dotykaniu zwierząt, skorzystaniu z łazienki oraz po zmianie pieluch (czy to dziecku, czy osobie schorowanej). Co więcej, konieczna jest higiena dłoni przed jedzeniem, założeniem soczewek kontakowych, czy dotykiem zranionego miejsca na ciele.

W najwyższym stopniu jednak - podkreślają medycy - należy pamiętać o myciu rąk w sytuacjach korzystania ze służby zdrowia, w takich okolicznościach bowiem najłatwiej o infekcje.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy