Strona głównaZdrowieCzęste drzemki wskazują ryzyko nadciśnienia i udaru?

Częste drzemki wskazują ryzyko nadciśnienia i udaru?

Regularne drzemki maja związek z wyższym ryzykiem nadciśnienia tętniczego i udaru mózgu.
Częste drzemki wskazują ryzyko nadciśnienia i udaru? [fot. Dechathorn Amatayakun z Pixabay] W Chinach sprawdzono, czy częste mogą być potencjalnym czynnikiem ryzyka i/lub .
- Wyniki te są szczególnie interesujące, ponieważ miliony ludzi regularnie, a nawet codziennie, drzemiąe- mówi prof. E Wang z Xiangya Hospital Central South University.

Analizowane dane dotyczyły ponad pół miliona ludzi w wieku 40 - 69 lat. Regularnie pobierano od uczestników krew, mocz i ślinę, a także informacje o ich stylu życia, w tym, o tym, jak często drzemali.

Oto kilka najważniejszych ustaleń:

  • Najczęściej regularnie drzemali mężczyźni i osoby o niższym poziomie wykształcenia, niższym poziomie dochodów, palacze, ludzie codziennie sięgający po alkohol, a także ci, którzy zmagali się z , chrapali i lubili późno chodzić spać;
  • W porównaniu z osobami, które deklarowały, że nigdy nie drzemały, ci, którzy codziennie udawali się na drzemki, mieli o 12 proc. wyższe prawdopodobieństwo nadciśnienia tętniczego i o 24 proc. wyższe ryzyko udaru;
  • Uczestnicy w wieku poniżej 60 lat, którzy często drzemali, odznaczali się o 20 proc. wyższym zagrożeniem nadciśnieniem tętniczym w porównaniu z osobami w tym samym wieku, które nigdy nie drzemały. Wśród ludzi po 60-tce regularna drzemka wiązała się z o 10 proc. wyższym ryzykiem nadciśnienia w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie sypiali w dzień. Jak odkryto również, osoby często drzemiące miały genetyczne predyspozycje do nadciśnienia.
- Chociaż drzemka sama w sobie nie jest szkodliwa, wiele osób sypia w dzień ze względu na niedostateczny odpoczynek w nocy. Kiepski nocny sen zaś wiąże się ze słabszym zdrowiem, a drzemki nie wystarczą, aby to zrekompensować - mówi dr Michael A. Grandner, ekspert ds. snu. - Wyniki tego badania są zgodne ze wcześniejszymi odkryciami, które ogólnie pokazują, że częstsze drzemki zbiegają się ze zwiększonym ryzykiem problemów ze zdrowiem serca i innymi kłopotami zdrowotnymi - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy