Strona głównaZdrowieCzerwone wino pomaga żyć dłużej

Czerwone wino pomaga żyć dłużej

Naukowcy odkryli nowe dowody wskazujące, że resweratrol, związek zawarty w czerwonym winie, może odgrywać ważną rolę w zapobieganiu starzenia się komórek, uważają badacze z Harvard Medical School w Bostonie.
Badania na gryzoniach wykazały, że gdy u myszy „wyłączono" określony gen - SIRT1 -, resweratrol nie miał wpływu na zwierzęta. Jednakże badania tkanki mięśniowej u gryzoni z prawidłowym genem SIRT1, którym substancja została podana, wykazały wzmocnione funkcjonowanie mitochondriów.

Mitochondria dostarczają energii dla prawidłowego funkcjonowania komórek. Spadek produkcji energii mitochondrialnej jest związany z różnymi chorobami, takimi jak i a także z procesem starzenia się.

© Igor Sokolov - Fotolia.comNim jednak pobiegnie się do enoteki, trzeba wiedzieć, że uczeni podali badanym przez siebie myszom ilość resweratrolu odpowiadającą tej znajdującej się w 100 kieliszkach ... Z badań wynika wiec, że celem powinno być z jednej strony rekomendowanie umiarkowanego spożycia czerwonego wina, z drugiej opracowanie syntetycznych związków resweratrolu, które aktywowałyby SIRT1 i mogłyby być traktowane jako leki.

Podczas gdy poprzednie badania również sugerowały, że resweratrol może mieć efekt przeciwstarzeniowy, precyzyjny mechanizm działania substancji pozostawał niejasny. Liczne badania, w tym te z udziałem drożdży, robaków i much, pozwoliły wnioskować, że związek działa w klasie siedmiu genów znanych jako sirtuiny, w szczególności w SIRT1.

Inni badacze twierdzą, że resweratrol może działać poprzez aktywację oddzielnej ścieżki energetycznej, enzymu AMPK, który również ma związek z mitochondrialną produkcji energii, ale nie wiąże sirtuin.

Badania na myszach bostońskich uczonych wykazały jednak, że gen SIRT1 gen był niezbędny, by resweratrol mógł poprawić metabolizm u gryzoni. Jednocześnie okazało się, że AMPK został aktywowany u myszy, którym podawano wysokie dawki resweratrolu, ale nie zanotowano u nich korzyści funkcji mitochondrialnej. Nie zaobserwowano wpływu AMPK u myszy, którym podawano niższe dawki resweratrolu.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Cell Metabolism.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy