Strona głównaZdrowieCzerwone wino nie jest zdrowsze niż białe?

Czerwone wino nie jest zdrowsze niż białe?

Uważa się, że nie wszystkie napoje alkoholowe są takie same. Czerwone wino jest często postrzegane jako zdrowszy wybór, ponieważ wiele osób wierzy, że jego wysoka zawartość resweratrolu - antyoksydantu o właściwościach przeciwzapalnych - zapewnia ochronę przed rakiem. Teraz eksperci z Brown University School of Public Health postanowili zweryfikować to założenie.
Czerwone wino nie jest zdrowsze niż białe? [fot. hcdeharder from Pixabay]
W nowym badaniu porównano ryzyko nowotworowe związane z piciem .

Analiza 42 badań obserwacyjnych obejmujących prawie 96 tysięcy uczestników nie potwierdza, że czerwone wino zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Nie wykazano również ogólnego wzrostu ryzyka nowotworowego w związku ze spożyciem wina, niezależnie od jego rodzaju.

- Przeprowadziliśmy kompleksową metaanalizę, aby ocenić, czy jest rzeczywiście zdrowszym wyborem niż białe - mówi prof. Eunyoung Cho, autor badań. - Nasza analiza objęła wiele badań epidemiologicznych, które osobno oceniały związek między spożyciem czerwonego i białego wina a ryzykiem nowotworowym. Ogólnie wyniki nie wykazały istotnej różnicy w ryzyku zachorowania na raka między piciem czerwonego a białego wina. Zauważyliśmy jednak pewne różnice w odniesieniu do ryzyka . Konkretnie, spożycie białego wina - ale nie czerwonego - wiązało się ze zwiększonym prawdopodobieństwem tego nowotworu - dodaje.

Naukowcy obliczyli, że ryzyko zachorowania na raka skóry związane z piciem białego wina jest o 22 proc. wyższe w porównaniu do czerwonego wina.

Badanie wykazało również silniejszy związek między spożyciem białego wina a zwiększonym ogólnym ryzykiem nowotworowym u kobiet. Konieczne są jednak dalsze badania, by określić mechanizm za to odpowiadający.

Alkohol - a konkretnie etanol zawarty w napojach alkoholowych - metabolizuje się do związków uszkadzających DNA i białka, co zwiększa ryzyko nowotworowe. W 2020 roku nadmierna konsumpcja alkoholu była związana z ponad 740 tysięcy przypadków raka na całym świecie, co stanowiło 4,1 proc. wszystkich zachorowań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy