Strona głównaZdrowieCzerwone przetworzone mięso stłuści ci wątrobę

Czerwone przetworzone mięso stłuści ci wątrobę

Jeśli często jesz czerwone, przetworzone mięso, narażasz swoją wątrobę na poważną chorobę. Częste jedzenie czerwonego przetworzonego mięsa ma związek z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby.
Czerwone przetworzone mięso stłuści ci wątrobę [Fot. olhaafanasieva - Fotolia.com] Duże ilości w diecie mogą wywoływać niealkoholową i .

W ciągu ostatnich kilku dekad znacznie zwiększyliśmy ilość czerwonego przetworzonego mięsa w tygodniowym jadłospisie. Kolejne badania wskazują jednak, że nie był to dobry krok, bo częste sięganie po produkty tego rodzaju zwiększa ryzyko różnych nowotworów, a także sprzyja oraz .

Do testów mających na celu określenie wpływu czerwonego mięsa na wątrobę zaproszono ludzi w wieku 40-70 lat. Uczestnicy zostali poddani kolonoskopii i badaniom przesiewowym wątroby kilkakrotnie w odstępie paru lat. Z badań wykluczono osoby cierpiące na wirusowe choroby wątroby i nadużywajace alkoholu.

Okazało się, że częste jedzenie czerwonego przetworzonego mięsa ma związek z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby, niezależnie od ogólnej ilości tłuszczów nasyconych i oraz innych czynników ryzyka, takich jak poziom BMI. Poza tym, szczególnie gdy mięso było przygotowywane w niezdrowy sposób, tzn. poddane bardzo wysokiej obróbce termicznej, jego jedzenie wiązało się również z wyższym zagrożeniem insulinoopornością.

Jak wskazują autorzy badań z Uniwersytetu w Hajfie, uzyskane wyniki nie oznaczają, że trzeba przejść na wegetarianizm. Czerwone mięso dostarcza nam ważnych składników niezbędnych do normalnego funkcjonowania organizmu, takich jak żelazo, cynk, czy witamina B12, niemniej warto ograniczyć dawki tego produktu w diecie i starać się je przygotowywać w zdrowszy sposób, tzn. unikając nadmiernego smażenia lub grillowania.

O badaniach napisano w Journal of Hepatology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy