Strona głównaZdrowieCzerwone mięso jest dobre dla serca?

Czerwone mięso jest dobre dla serca?

Czerwone mięso może sprzyjać zdrowiu serca, o ile jest chude.
Czerwone mięso jest dobre dla serca? [Fot. krasyuk - Fotolia.com]
Chociaż ostatnie badania pokazują, że czerwone mięso może mieć niekorzystny wpływ m. in. na funkcje i , nie warto zupełnie wyrzucać go z diety. Po pierwsze, jest bardzo dobrym źródłem białka i , po drugie zaś może pomóc w pracy .

Jeśli dołączy się chude czerwone mięso do diety, skuteczniejsza jest kontrola całkowitego spożycia tłuszczów nasyconych w codziennej diecie.W badaniach wzięły 42 osoby z wysokim poziomem złego cholesterolu (LDL) we krwi.

Uczestników podzielono na cztery grupy i każda z nich stosowała dietę o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, aby sprawdzić, w jaki sposób oddziaływały one na poziom cholesterolu. Jeden z jadłospisów był bogaty w ryby i białe mięso oraz zawierał niewielkie ilości czerwonego mięsa, drugi obejmował nieco większe porcje chudego czerwonego mięsa, trzeci obfitował w alternatywne źródła białka, np. ciecierzycę i , a czwarty zawierał 12 proc. nasyconych tłuszczów dziennie.

Po pięciu tygodniach u wszystkich uczestników ponownie zbadano poziom cholesterolu. Okazało się, że u osób jedzących większe ilości chudego czerwonego mięsa odnotowano najwyższy spadek LDL i cholesterolu całkowitego. Zwiększenie ilości chudego czerwonego mięsa w diecie wiązało się więc ze znacznym zmniejszeniem tzw. „złego cholesterolu", a zatem przekładało się na wyższą ochronę zdrowia serca.

O badanach napisano w American Journal of Clinical Nutrition.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy