Strona głównaZdrowieCzekolada poprawia pamięć?

Czekolada poprawia pamięć?

Czekolada to nie tylko wyśmienita przekaska. Może poprawiać nastrój i korzystnie wpływać na zdrowie fizyczne. Może również poprawiać pamięć.
Czekolada poprawia pamięć? [Fot. leszekkobusinski - Fotolia.com] W badaniach z udziałem osób w wieku od 50 do 69 lat odkryto, że ci, którzy regularnie pili napoje bogate w flawonole, mieli znacznie lepszą pamięć niż ci, którzy rzadko sięgali po takie produkty.

Flawonole to znajdujące się w kakao przeciwutleniacze. Już we wcześniejszych badaniach laboratoryjnych na zwierzętach dowiedziono, że związki te są korzystne dla pamięci i zdrowia serca.

Teraz ustalono, że dzięki wyższej dawce flawonoli w diecie, zakręt zębaty, obszar w odpowiadajacym za hipokampie (części mózgu), wykazywał zwiększoną aktywność. Miało to wpływ na poprawą zdolności ludzi do przywoływania twarzy i miejsc.

Jeśli chodzi o to, dlaczego flawonole wspomagają pamięć, być może przyczną jest wywoływana przez nie poprawa przepływu krwi w mózgu, być może też skutkują wzrostem gałęzi neuronalnych odbierających wiadomości.

Jak wskazują eksperci, jakkolwiek po około połowa ludzi po siedemdziesiątce doznaje , sami mogą wiele zrobić dla zachowania wysokiego poziomu zdolności kognitywnych. Przede wszystkim trzeba dostarczć mózgowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, nie palić papierosów i unikać nadmiaru alkoholu. Pomocna jest też , która również poprawia przepływ krwi, co wspomaga działanie mózgu.

O wynikach badań można przeczytać w magazynie Nature Neuroscience

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X