Strona głównaZdrowieCzekolada, pizza i frytki uzależniają jak narkotyki?

Czekolada, pizza i frytki uzależniają jak narkotyki?

Niektóre produkty wywołują przyjemność odczuwaną przez mózg w taki sposób, że chce się to powtórzyć, więc łatwo prowadzą do uzależnienia, mówią uczeni z Uniwersytetu Michigan.
Czekolada, pizza i frytki uzależniają jak narkotyki? Popularne i lubiane jedzenie, takie jak pizza, frytki czy może wywołać te same co narkotyki mechanizmy aktywujące ośrodki nagrody mózgu. Do takiego wniosku doszli pracownicy Uniwersytetu Michigan przeprowadziwszy badania.

Określone składniki podanego powyżej menu uzależniają konsumentów. Jak wskazują eksperci, już wcześniejsze badania na zwierzętach wykazały, że niektóre pokarmy przetworzone z zawartością określonych węglowodanów i tłuszczów są w stanie wywołać zachowania podobne do uzależnienia. Teraz pokazano, że u ludzi niektóre rodzaje żywności powodują, iż mózg odczuwa przyjemność i ponownie do niej dąży.

Rozwoju symptomów charakterystycznych dla uzależnień nie odnotowano w przypadku jedzenia nieprzetworzonych produktów, np. umieszczanie w menu ryżu czy łososia nie wywoływało takich skutków. Niebezpieczne okazało się jedynie wysoko przetworzone jedzenie z dużą ilością soli, tłuszczów i cukrów. Takie artykuły oddziałują na receptory dopaminy, co ma miejsce także, gdy ktoś zażywa narkotyki. Jedzenie tych produktów prowadzi do fizycznego uzależnienia. Gdy zaczyna się unikać żywności tego rodzaju, receptory dopaminy nie są stymulowane, a organizm odczuwa niedostatek dając sygnały do zmiany nieprzyjemnego stanu rzeczy, co rozwija .

Jak uważają eksperci, ich odkrycia mogą być bardzo pomocne w leczeniu nadwagi i . Być może skuteczne podejście to takie, które przypomina działanie na rzecz walki z , , czy . Terapia mająca na celu uwalnianie ludzi od nałogu może być efektywna u tych, którzy bezwiednie sięgają po niezdrową żywność i samodzielnie nie są w stanie się jej oprzeć.

Planuje się dalsze badania, które pozwolą na określenie czy uzależniające produkty spożywcze są zdolne do wywoływania zmian w mózgu, a przez to i w zachowaniu w taki sposób, jak ma to miejsce przy narkotyzowaniu się.

Wyniki badań opublikowano w magazynie PLOS One.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy