Strona głównaZdrowieCzas na jedzenie- Twój organizm lubi regularność

Czas na jedzenie- Twój organizm lubi regularność

Jedną z metod mających pomóc w zachowaniu lub odzyskaniu zgrabnej sylwetki jest kontrolowanie liczby spożywanych kalorii. Zdaniem specjalistów ważniejsze od tego jest regularne dostarczanie organizmowi pożywienia.
Czas na jedzenie- Twój organizm lubi regularność [© martinlee - Fotolia.com] Regularność w spożywaniu posiłków jest dla naszego organizmu niezwykle ważna, tym czego powinniśmy unikać jest zjadanie jednego dużego posiłku. Niestety wiele zapracowanych osób sięga rano jedynie po kawę, w ciągu dnia głód oszukuje drobnymi, ale niezdrowymi przekąskami a największy i najbardziej sycący posiłek zjada wieczorem.

Specjaliści w dziedzinie żywienia ostrzegają –nieregularne jedzenie zaburza przemianę materii, jeśli nie będziemy dostarczać organizmowi pokarmu w stałych porach, zacznie on magazynować tkankę tłuszczową.

Pierwszy posiłek, czyli śniadanie, powinien być pożywny i bogaty w produkty dające nam energię do rozpoczęcia dnia. Kolacja natomiast, powinna być niezbyt duża i lekkostrawna. W ciągu dnia należy zjadać około 4- 5 posiłków.
Wśród konsekwencji nieregularnego odżywiania specjaliści wymieniają poza nadwagą zaburzenia pracy hormonów, złe funkcjonowanie wątroby, wzrost ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:19:12, 03-05-2008 Jadwiga60

    Tak , to prawda. Stosuje tę zasadę od 2 lat schudłam 20 kg nie ma efektu jjojo , cukrzyca wyrownana. Trzeba pamiętac, że przyzwyczaic sie trudno, potem juz dobrze
  • 22:41:33, 03-05-2008 jolita

    masz Ty i autor (ka?) bezwzględnie rację. Nie czytałam artykułu - wystarczył mi tytuł. Mnie przejście na regularne jedzenie - jakkolwiek wydaje mi się, że bardziej niż poprzednio kaloryczne pomogło w pozbyciu się 27 kilogramów! Na pozostałą nadwagę mają - wydaje mi się - ułomności tarczycy, ale dobre i to!
  • 22:58:58, 03-05-2008 Elżbieta V

    W śierpniu ubiegłego roku po przypadkowej wizycie u lekarza ( ugryzł mnie jakiś robal na działce i ręka mi spuchła) stwierdzono że mam nadwagę (delikatnie powiedziane - byłam za gruba ) wyniki fatalne cholesterol, nadciśnienie i początki cukrzycy. Przestraszyłam się nie na żarty i od dnia zaczęłam regularne lekkie i niewielkie posiłki 5 razy dziennie całkowicie zrezygnowałam z cukru żadnych słodyczy duzo warzyw owoców no i efekty są schudłam do świąt Wielkanocnych 20 kg W świeta i 2 tygodnie po miałam gości to trochę było luzu muszę jeszcze zrzucić z 5 kg i będzie ok. Wcale to nie było takie trudne najwazniejsze żeby nie utyć a czuję sie teraz znakomicie .Co to strach moze zrobić no i moja silna wola Pozdrawiam
    ... zobacz więcej
  • 01:50:31, 04-05-2008 Anielka

    Powiem krótko.Podziwiam i zazdroszczę,ale jest to taka zdrowa zazdrość.Chyba sie zawezme i moze w końcu dam rade,Ciagle mi za uchem siedzi taki mały diabelek i podpowiada:zjedz cos słodkiego i w końcu daje sie skusic.Czekam na świeże owoce i warzywka do chrupania,Jest juz marchewka i kalarepa i rzodkiewki i swiezy ogórek,ale jak sobie tego wszystkiego pochrupie,to nie macie pojecia jak mi sie chce to wszystko czyms malym osłodzić.Nie lubie siebie za to ,ale czasami daje sie skusic.Pozdrawiam. 14560Przecież to tylko mały kawałeczek tortu.A moze "aż tylko"Ide juz spać bo za blisko mam lodowke a wniej czekoladę.
    ... zobacz więcej
  • 16:09:23, 04-05-2008 Tami

    Ze słodyczami jest tak, że są niestety uzależniające, im więcej jemy, tym więcej nam się chce. Ale jest na to wytłumaczenie.Po zjedzeniu batonika(czekolady , tortu itp.), dostarczamy do organizmu dużą dawkę cukru, wtedy organizm(trzustka), reaguje na to naglym wyrzuceniem insuliny.Ale im więcej jemy slodyczy, tym trzustka wydziela więcej insuliny, a im więcej insuliny, tym my odczuwamy potrzebę zneutralizowania jej czymś slodkim, i tak niestety powstaje błędne koło.Jeśli wykażemy się silną wolą i zaprzestaniemy jedzenia słodyczy na jakiś czas, wtedy poziom insuliny się ustabilizuje i nie będziemy odczuwać niepohamowanego ciągu do słodyczy.Przejmiemy nad tym kontrolę. Niestety sytuacja się powtórzy , gdy znów sięgniemy po słodycze.
    ... zobacz więcej
  • 21:43:42, 15-05-2008 Anilah

    Wszystko to prawda co w artykule.Jeżeli to wszystko zastosujemy do siebie to efekt pojawi się w bardzo krótkim czasie.Zawsze jest jedna zasada jeść kiedy człowiek jest głodny a nie dlatego, że jest na stole.Myślę , że każdy z nas dostał rozum żeby go umiejętnie używał.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy