Strona głównaZdrowieCzarne jagody poprawiają wzrok

Czarne jagody poprawiają wzrok

Już podczas II wojny światowej piloci brytyjskiego RAF -u odkryli, że spożywanie jagód borówki czernicy poprawiało widzenie w ciemności. Badania potwierdziły: wyciągi z tych jagód powiększają obszar widzenia, poprawiają ostrość obrazu, usuwają zmęczenie oczu. Poleca się je osobom z zaburzeniami widzenia o zmierzchu, a także pracującym przy komputerze czy w złych warunkach oświetleniowych oraz narażonym na pogorszenie wzroku związane z wiekiem.
Czarne jagody poprawiają wzrok [© annalovisa - Fotolia.com] Czarne jagody pozytywnie wpływają na odporność naczyń włosowatych. Zmniejszają ich przepuszczalność i kruchość, powodują, że stają się bardziej elastyczne. Mają także właściwości przeciwzapalne, poprawiają ukrwienie w obrębie tęczówki. Zabezpieczają oko przed wolnymi rodnikami mając udział w przemianach oksydo-redukcyjnych. Regenerują rodopsynę - to barwnik odpowiadający za widzenie i mający działanie przeciwzakrzepowe.

Witamina A neutralizuje wolne rodniki w tkankach, w których jest małe stężenie tlenu. W ten sposób uzupełnia działanie witaminy E, reagującej z wolnymi rodnikami przy dużych stężeniach tlenu w tkankach. Ponadto witamina E, jako rozpuszczalny w tłuszczach antyoksydant chroni przed utlenianiem wielonienasycone kwasy tłuszczowe, co zapewnia szczelność błon komórek oczu i chroni przed degeneracją wewnątrzkomórkowy kod genetyczny. Witamina E jest najsilniejszym witaminowym przeciwutleniaczem. Skutecznie zapobiega utlenianiu witaminy A, neutralizuje wolne rodniki i hamuje tworzenie się toksycznych substancji – nadtlenków tłuszczowych, złego cholesterolu.

Niedobór witaminy A powoduje zakłócenia wzroku, co często odczuwamy jako zmęczenie oczu - kiedy pracujemy przy komputerze czy nadmiernie oglądamy telewizję. W wyniku zbyt niskiego spożycia witaminy A następuje także wysuszenie komórek nabłonka spojówki i rogówki oka, co może spowodować upośledzenie wydzielania łez i często prowadzi do zapalenia spojówek.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:52:42, 29-10-2008 zibi

    Najsilniejszymi przeciwutleniaczami znanymi obecnie są FLAWONIODY !!! Jeśli ktoś nie wie o co chodzi prosze sobie doczytać (zwłaszcza lekarze). W wieku 25 lat zachorowałem na jaskrę. Trochę potrudziłem się żeby wiedzieć o niej więcej i jak zatrzymać tą chorobę. Obecnie mam preparat, który hamuje postępchoroby w dużo większym stopniu niż inne "leki" (przepisywane przez lekarzy). Poza tym ów preparat chroni mnie i moją rodzinę przed np Rakiem,cukrzycą, chorobami serca, miażdżycą, wirusami, bakteriami oraz wieloma innymi chorobami. Polecam produkt każdemu. kontakt na zbimos@wp.pl
    ... zobacz więcej
  • 13:54:38, 29-10-2008 zibi

    przepraszam za malutki błąd. nie flawoniody tylko FLAWONOIDY. przepraszam za błąd

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy