Strona głównaZdrowieCynk wpływa na organizm na osiem sposobów

Cynk wpływa na organizm na osiem sposobów

Według ekspertów cynk jest jednym z najważniejszych pierwiastków śladowych w żywieniu człowieka. Jest nie tylko niezbędny w różnych procesach fizjologicznych, ale stanowi także lek w profilaktyce wielu chorób.
Cynk wpływa na organizm na osiem sposobów [fot. kaleido-dp from Pixabay]
Organizm dorosłego człowieka zawiera około dwóch do trzech gramów . Pierwiastek znajduje się w narządach, tkankach, kościach, płynach i komórkach. Żywność o wysokiej zawartości białka, w szczególności białka zwierzęcego, jest głównym źródłem tego mikroelementu w diecie człowieka. Statystyki wskazują, że połowa światowej populacji jest zagrożona niedostateczną ilością cynku w diecie. Warto zaś zadbać o jego odpowiednią ilość, bo ma wpływ na:
  • Mózg; poziom cynku we krwi jest niższy u pacjentów z i Parkinsona. W badaniu na gryzoniach zaobserwowano, że cynk działa niczym antydepresant.
  • Układ sercowo-naczyniowy; cynk odgrywa rolę w regulacji ciśnienia tętniczego krwi. Ustalono też, że mężczyźni i kobiety inaczej metabolizują ten pierwiastek, gdy chorują na .
  • Wątroba; niedobór cynku w tym organie występuje nie tylko u osób z marskością wątroby, ale także w mniej zaawansowanych alkoholowych i .
  • Ciąża; już niewielki niedobór cynku podczas ciąży może powodować: zwiększoną zachorowalność u matki, zaburzenia smaku, przedłużenie ciąży, problemy przy porodzie, atoniczne krwawienie i zwiększone zagrożenie zdrowia płodów.
  • Cukrzyca; wspomniany pierwiastek jest bardzo ważny w syntezie, przechowywaniu i wydzielaniu insuliny. Wykazano, że niski poziom cynku może mieć wpływ na towarzyszące diabetykom stany chorobowe, takie jak choroba wieńcowa i nadciśnienie oraz podwyższony poziomem triglicerydów.
  • Układ hormonalny; wykazano związek między niedoborem cynku u pacjentów geriatrycznych i zmniejszoną aktywnością grasicy oraz hormonów grasicy, a także osłabioną odpowiedzią na szczepienia i obniżoną .
  • Gojenie się ran; niedobór cynku został powiązany z opóźnieniem zabliźniania ran i okazał się kluczowy dla gojenia wrzodów żołądka, zwłaszcza we wczesnym stadium.
  • Zapalenie płuc; cynk może skrócić czas trwania ciężkiego zapalenia płuc i hospitalizacji.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy