Strona głównaZdrowieĆwiczenie w młodszym wieku popłaca na starość

Ćwiczenie w młodszym wieku popłaca na starość

Warto ćwiczyć w każdym wieku, ale jeśli zaczyna się od młodych lat, można uzyskać z tego największe korzyści na seniorskie lata. Badania dowiodły, że kobiety, które przez całe swoje życie były aktywne fizycznie, doświadczają mniejszego osłabienia włókien mięśniowych.
Ćwiczenie w młodszym wieku popłaca na starość [fot. xxolaxx from Pixabay]
Fizyczne starzenie się jest wolniejsze u kobiet, które ćwiczyły przez wiele lat, mówią uczeni z Ball State University w Muncie, w stanie Indiana. Po razpierwszy zbadali wpływ długoletnich ćwiczeń aerobowych na mięśnie kobiet w miarę upływu lat.

Lepsze rozumienie wpływu aktywności aerobowej na mięśnie na poziomie komórkowym pozwoli zyskać głębszą wiedzę na temat tego, w jaki sposób wysiłek fizyczny spowalnia rozmaite procesy , mówią badacze.

W nowych analizach uczeni sprawdzili, jaka jest siła mięśni, a także wielkość i rodzaj włókien mięśniowych u kobiet podzielonych na trzy grupy. Do pierwszej zaklasyfikowano panie w wieku ponad 70 lat, które ćwiczyły przez ostatnie pół wieku, do drugiej trafiły aktywne fizycznie uczestniczki w średnim wieku 25 lat, trzecią natomiast stanowiły panie po siedemdziesiątce, które nie ćwiczyły regularnie.

Okazało się, że seniorki, które przez długie lata ćwiczyły, miały więcej wolnokurczliwych włókien mięśniowych niż pozostałe uczestniczki, zarówno te młodsze, jak i te starsze. Wspomniane włókna zaś mają wpływ na poziom wytrzymałości i pomagają bardziej efektywnie wykorzystywać energię. Jednocześnie ustalono, że obie grupy starszych uczestniczek miały mniejsze włókna szybkokurczliwe niż kobiety młode. Te włókna z kolei odpowiadają bardziej za niż wytrzymałość.

Jak wskazują autorzy badań, większa ilość wolnokurczliwych włókien mięśniowych pomaga zrównoważyć skutki atrofii włókien szybkokurczliwych. Badania dowodzą więc korzyści płynących z wieloletnich ćwiczeń aerobowych dla zdrowia komórek mięśniowych.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Applied Physiology:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy