Strona głównaZdrowieĆwiczenia zmniejszają ryzyko nadciśnienia, nawet, jeśli powietrze jest zanieczyszczone

Ćwiczenia zmniejszają ryzyko nadciśnienia, nawet, jeśli powietrze jest zanieczyszczone

Osoby, które regularnie ćwiczą, mają zwykle niższe ryzyko nadciśnienia tętniczego, nawet jeśli mieszkają w obszarach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest relatywnie wysokie.
Ćwiczenia zmniejszają ryzyko nadciśnienia, nawet, jeśli powietrze jest zanieczyszczone [fot. ResproPolska from Pixabay]
Relacja ryzyko-korzyść między zanieczyszczeniem powietrza i jest dość ważnym problemem, ponieważ ponad 91 proc. ludzi na całym świecie mieszka w miejscach, w których jakość powietrza nie spełnia wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO).

„Dłuższa aktywność na świeżym powietrzu w obszarach miejskich zwiększa dostarczanie sobie zanieczyszczonego powietrza, co może pogorszyć szkodliwe skutki zdrowotne", mówi dr Xiang Qian Lao z Chińskiego Uniwersytetu w Hong Kongu. „Chociaż odkryliśmy, że duża aktywność fizyczna w połączeniu z mniejszym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza wiązała się z niższym ryzykiem nadciśnienia, ćwiczenia ciągle miały działanie ochronne, nawet gdy ludzie byli eksponowani na wysoki poziom zanieczyszczeń", dodaje dr Lao. Aktywność fizyczna w każdych warunkach pozostaje ważną strategią zapobiegania .

Uczeni przez pięć lat monitorowali aktywność i stan zdrowia 140 tys. osób, które początkowo nie miały nadciśnienia. Jak ustalono:
  • osoby bardzo aktywne i eksponowane na niskie poziomy zanieczyszczeń, miały niższe ryzyko rozwoju nadciśnienia. Ludzie nieaktywni i narażeni na bardzo cechowali się wyższym zagrożeniem nadciśnienia.
  • Każdy wzrost poziomu PM2,5 (pyłu zawieszonego o średnicy nie większej niż 2,5 μm,) wiązał się ze zwiększeniem ryzyka nadciśnienia tętniczego o 38 proc., natomiast każdy wzrost poziomu aktywności fizycznej prowadził do obniżenia ryzyka nadciśnienia o 6 proc.
  • Uczestnicy uzyskiwali korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej niezależnie od poziomu zanieczyszczenia. Osoby, które ćwiczyły umiarkowanie, miały o 4 proc. niższe ryzyko nadciśnienia niż osoby nieaktywne. Ci zaś, którzy ćwiczyli intensywnie, cechowali się o 13 proc. niższym prawdopodobieństwem nadciśnienia.

„Regularny wysiłek jest bezpiecznym podejściem dla osób mieszkających w stosunkowo zanieczyszczonych regionach, aby zapobiec nadciśnieniu. Ćwiczenia trzeba popularyzować nawet na terenach zanieczyszczonych", uważa dr Lao.

Na temat badań napisano w magazynie wydawanym przez American Heart Association: ‘Circulation'.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy