Strona głównaZdrowieĆwiczenia zmieniają nasz mózg. Poprawiają zdolności poznawcze

Ćwiczenia zmieniają nasz mózg. Poprawiają zdolności poznawcze

Już jedna sesja aktywności fizycznej sama w sobie może istotnie wpływać na mózg, mówią badacze z Iowa City.
Ćwiczenia zmieniają nasz mózg. Poprawiają zdolności poznawcze [Fot. hedgehog94 - Fotolia.com]
Nowe testy pokazują, jak znacząco oddziałuje na nasz mózg. Już po jednym treningu odnotować można, jakie efekty przyniosą przedłużone ćwiczenia.

Według uczonych już jedna sesja ćwiczeń pokazuje możliwy wpływ regularnej aktywności fizycznej na ludzi starszych.

W eksperymentach wzięły udział osoby starsze, które przez 12 tygodni uczestniczyły w programie treningowym. Przed i po każdej sesji uczestnicy byli poddawani badaniom rezonansem magnetycznym i wykonali test mierzący zdolność .

Okazało się, że wyniki uzyskane już po pierwszym treningu pozwoliły na oszacowanie efektów dla mózgu, które zostały uzyskane po trzech miesiącach ćwiczeń. Wystarczyła sesja wysiłku o umiarkowanej intensywności, aby doświadczyć istotnej poprawy wydajności poznawczej i funkcjonalnej łączności mózgowej. W dłuższej perspektywie przekładało się to na lepiej funkcjonującą pamięć epizodyczną i wyższą sprawność połączeń w mózgu.

To kolejne badania, które potwierdzają pozytywny wpływ aktywności fizycznej na możliwości poznawcze, mówią uczeni. Skutki ćwiczeń są widoczne niemal natychmiastowo, a regularny wysiłek zapewnia długotrwałą ochronę , przekonują autorzy.

Zgodnie z obecnymi zaleceniami powinno się wykonywać umiarkowane ćwiczenia przez co najmniej 150 minut tygodniowo lub ćwiczyć co najmniej 75 minut, jeśli trening wymaga intensywnego wysiłku.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy