Strona głównaZdrowieĆwiczenia w późniejszym wieku spowolnią starzenie się

Ćwiczenia w późniejszym wieku spowolnią starzenie się

Ćwiczenia mogą sprawić, że będziesz młodszy/a. I nie chodzi tu jedynie o wygląd, ale o poziom biologiczny.
Ćwiczenia w późniejszym wieku spowolnią starzenie się
Od dawna wiadomo, że regularny wysiłek fizyczny oznacza zwiększoną siłę kości i mięśni, lepszą mobilność i wytrzymałość oraz niższe ryzyko , cukrzycy i . Okazuje się, że sprawia też, że organizm biologicznie wolniej się starzeje.

- Ćwiczenia w późnym okresie życia łagodzą epigenetyczne starzenie się mięśni szkieletowych - mówi prof. Kevin Murach z University of Arkansas.

Badania z udziałem gryzoni potwierdzają odmłodzenie po ćwiczeniach

Wykonano testy na myszach. Część gryzoni, w wieku 22 miesięcy, miały dostęp do koła do . Ogólnie rzecz ujmując, myszy zwykle dużo biegają, starsze - średnio od sześciu do ośmiu kilometrów dziennie, młodsze - dziesięć do dwunastu kilometrów. Obciążone koło pozwala gryzoniom laboratoryjnym budować mięśni i chociaż nie ma bezpośredniego odpowiednika takich ćwiczeń dla ludzi, autorzy porównują to do „żołnierza niosącego ciężki plecak wiele kilometrów".

Kiedy badano myszy po dwóch miesiącach biegania w obciążonym kole, odkryto, że jeśli chodzi o wiek epigenetyczny, myszy były młodsze o osiem tygodni od gryzoni, które nie wykonywały wysiłku fizycznego. To bardzo dużo - zwracają uwagę eksperci, bo gdy długość życia mierzy się w miesiącach, dodatkowe osiem tygodni - około 10 procent długości życia - jest znacznym zyskiem.

Cała rzecz w procesie metylacji

Nauka stojąca za tą zależnością jest dość skomplikowana, ale opiera się w dużej mierze na procesie biologicznym o nazwie metylacja DNA. Jest to mechanizm, w którym skupiska atomów, zwane grupami metylowymi, przytwierdzają się do genów, co sprawia, że geny są mniej lub bardziej podatne na aktywność i wytwarzają określone białka.

Wraz ze starzeniem się organizmu dochodzi do zwiększonej metylacji DNA. - Zmiany te zachodzą w ciągu życia w sposób dość systematyczny. Do tego stopnia, że można spojrzeć na czyjeś DNA w próbce tkanki i z dużą dozą dokładności określić wiek chronologiczny - wyjaśnia prof. Murach.

Wiele pozostaje do wyjaśnienia. Jakkolwiek związek między metylacją i jest jasny, relacja między metylacją i funkcją mięśni - mniej. Teraz uczeni zamierzają sprawdzić, czy zmiany w metylacji powodują zmianę funkcji mięśni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy