Strona głównaZdrowieĆwiczenia poprawiają mikrobiom jelitowy

Ćwiczenia poprawiają mikrobiom jelitowy

Ćwiczenia dają wiele korzyści - wzmacniają mięśnie i kości, zapobiegają chorobom i wydłużają życie. Wiadomo też, że zmieniają skład i aktywność drobnoustrojów w naszych jelitach, czyli mikrobiomu.
Ćwiczenia poprawiają mikrobiom jelitowy [fot. vhsrt-just from Pixabay]
Powszechnie wiadomo, że mikrobiom sportowców różni się od tego, który jest charakterystyczny dla osób prowadzących siedzący tryb życia. - Sportowcy często są szczupli i przestrzegają ścisłej diety i harmonogramów treningów: same te czynniki mogą wyjaśniać odmienność ich mikrobiomu - wyjaśnia kinezjolog mówi Shrushti Shah.

Aby sprawdzić, w jaki sposób ćwiczenia kształtują mikroflorę jelitową osób niebędących sportowcami, oceniono informacje na temat rodzaju, czasu i intensywności wysiłku fizycznego w dużej grupie ludzi w średnim wieku. Zebrano również informacje na temat masy ciała, diety i siły uścisku dłoni.

- Co zachęcające, badanie pokazało, że o umiarkowanym czasie trwania (dłużej niż 150 minut tygodniowo) zwiększyła zarówno bogactwo, jak i różnorodność mikrobiomu jelitowego w porównaniu do flory jelitowej osób ćwiczących mniej - mówi prof. Jane Shearer z Cumming School Medicine. - Biorąc to pod uwagę, wydaje się, że większa ilość ćwiczeń ma wpływ na poprawę zdrowia mikrobiomu i warto starać się przestrzegać zalecenia dotyczące 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo - dodaje prof. Shearer.

Kiedy sprawdzono intensywność ćwiczeń, okazało się, że to, jak długo dana osoba ćwiczyła, było ważniejsze niż to, jaka była intensywność wysiłku, jeśli chodzi o poprawę ilości i jakości .

Ustalono też, że zmiany w mikrobiomie nie były takie same w różnych grupach osób. Najbardziej korzystne zaobserwowano u ludzi z prawidłową masą ciała w porównaniu z osobami z nadwagą. Być może dzieje się tak, ponieważ wywiera samodzielny wpływ na mikrobiom jelitowy niezależnie od . W tej sytuacji złe nawyki żywieniowe przeważają nad korzystnym wpływem ćwiczeń, mówią eksperci.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć