Strona głównaZdrowieĆwiczenia pomagają zachować „młodszą” objętość mózgu

Ćwiczenia pomagają zachować „młodszą” objętość mózgu

Jak pokazały badania, ćwiczenia pomagają chronić komórki mózgowe. Pokazano mechanizmy odpowiadające w ten związek - aktywność fizyczna wspiera utrzymywanie odpowiedniego poziomu insuliny i wskaźnika masy ciała, a to może pomóc chronić objętość mózgu i zapobiegać demencji.
Ćwiczenia pomagają zachować „młodszą” objętość mózgu [fot. StockSnap from Pixabay]
- Uzyskane wyniki mogą pomóc zrozumieć, w jaki sposób wpływa na zdrowie mózgu, co z kolei może pomóc w opracowywaniu strategii zapobiegania lub opóźniania związanego z wiekiem osłabienia i zdolności myślenia - mówi dr Géraldine Poisnel z Inserm Research Center w Caen we Francji. - Osoby starsze, które są aktywne fizycznie, zyskują korzyści sercowo-naczyniowe, co może przekładać się na większą integralność strukturalną mózgu - dodaje dr Poisnel.

W badaniu wzięło udział ponad sto osób w średnim wieku 69 lat, które nie miały problemów z pamięcią. Wypełniły ankiety dotyczące aktywności fizycznej w ciągu ostatniego roku. Ludzie ci zostali też poddani badaniom skanowania mózgu, aby można było zmierzyć objętość mózgu i metabolizm glukozy. Zgromadzono też dane na temat BMI i poziomu insuliny, a także , ciśnienia krwi i innych czynników.

Ludzie o największej aktywności fizycznej cechowali się większą całkowitą objętością istoty szarej w mózgu niż unikający wysiłku fizycznego - ci pierwsi średnio 550 tys. milimetrów sześciennych, ci drudzy około 540 tys. mm³. Kiedy przyjrzano się jedynie obszarom mózgu dotkniętym chorobą , uzyskano takie same wyniki.

Uczestnicy o największej aktywności odznaczali się także wyższym średnim tempem metabolizmu glukozy w mózgu niż najmniej ćwiczący.
- Utrzymanie niższego BMI poprzez wysiłek fizyczny może pomóc w zapobieganiu zaburzeniom metabolizmu insuliny, które często obserwuje się w procesie starzenia, wspomagając w ten sposób zdrowie mózgu - mówi dr Poisnel.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy