Strona głównaZdrowieĆwiczenia pomagają na objawy menopauzy

Ćwiczenia pomagają na objawy menopauzy

Jeśli zmagasz się z uderzeniami gorąca i innymi objawami menopauzy, zacznij uprawiać sport - naprawdę ci pomoże.
Ćwiczenia pomagają na objawy menopauzy  [© brainsil - Fotolia.com] Kobiety w wieku menopauzalnym, które regularnie ćwiczą, są w lepszej formie, lepiej się czują i mają mniej , mówią badacze z Uniwersytetu w Grenadzie.

20-tygodniowy program ćwiczeń pomógł kobietom zwiększyć ich kondycję, stracić trochę na wadzę, poprawić ich fizyczne i psychiczne samopoczucie. Odnotowano też zmniejszenie problemu uderzeń gorąca i nocnych potów.

Jak sądzą eksperci, ćwiczenia były na tyle skuteczne, że część pań nie potrzebowała hormonalnej terapii zastępczej, by osłabić uciążliwe symptomy klimakterium. , zmniejszenie i odpowiedni sen są bardzo ważne dla kobiet w okresie menopauzy. U większości pań zmiana stylu życia może być wystarczająca dla zmniejszenia uciążliwości uderzeń gorąca, a także zapobiegania nadmiernemu przyrostowi masy ciała i tak powszechnym w tym czasie zmianom nastroju.

W ramach badań połowa spośród 234 uczestniczek wzięła udział w 20-tygodniowym programie ćwiczeń. Wszystkie panie zmagały się menopauzą co najmniej od roku przed rozpoczęciem testów. Program przwidywał trzy jednogodzinne treningi tygodniowo. Każda sesja była nadzorowana i obejmowała umiarkowane ćwiczenia aerobowe (takie jak szybki marsz), a także . Co więcej, uczestniczki uzyskały też pomoc psychologiczną, której celem była pomoc w samodzielnej zmianie zachowań (i trzymaniu się tych zmian...).

Okazało się, że panie, które ćwiczyły, straciły nieco na wadze. Poza tym odnotowano u nich znaczną poprawę wydolności fizycznej oraz obniżenie poziomu ciśnienia krwi. Kobiety deklarowały też ogólne zwiększenie jakości życia. Takie efekty utrzymywały się nawet przez rok (w przypadku, gdy panie przestały ćwiczyć). To nie wszystko, aktywne panie rzadziej doświadczały uderzeń gorąca i ataki te były mniej intensywne.

Ćwiczenia zwiększają poziom niektórych neuroprzekaźników, takich jak dopamina i serotonina, które wpływają na , sen i mają wiele innych funkcji. Poziom tych związków jednak osłabia się w wyniku wahań hormonalnych, które mają miejsce podczas .

O badaniach można przeczytać w magazynie Menopause.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć