Strona głównaZdrowieĆwiczenia po sześćdziesiątce ochronią przed zawałem i udarem

Ćwiczenia po sześćdziesiątce ochronią przed zawałem i udarem

Wyższa aktywność fizyczna po sześćdziesiątce może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Ćwiczenia po sześćdziesiątce ochronią przed zawałem i udarem [Fot. lordn - Fotolia.com]
Wiele społeczeństw się starzeje i w najbliższych dekadach znacznie zwiększy się liczba seniorów. Oznacza to konieczność dostosowania systemów opieki zdrowotnej do potrzeb ludzi starszych, u których w związku z wiekiem rozwijają się różne choroby. Sami jednak także możemy zadbać o siebie, styl życia jest jednym z głównych czynników stanu zdrowia.

Jak wynika z badań, im więcej seniorzy ćwiczą, tym niższe dotyczy ich ryzyko chorob serca, w tym zawałów i udarów. Uczeni z Seoul National University w Korei Południowej przez kilka lat zbierali dane ponad miliona ludzi w średnim wieku 67 lat i odkryli, że im częściej badani angażowali się w treningi, tym niższe dotyczyło ich prawdopodobieństwo .

Autorzy regularnie odnotowywali poziom aktywności fizycznej i inne elementy stylu życia. Jak się okazało, osoby, które zwiększyły poziom aktywności - od braku ćwiczeń do umiarkowanych lub intensywnych treningów trzy do czterech razy w tygodniu - zmniejszyły u siebie ryzyko i o 11 proc.

Ludzie niepełnosprawni również zyskali na zdrowiu dzięki zwiększeniu poziomu wysiłku - dzięki ćwiczeniom odznaczali się o 16 proc. obniżonym prawdopodobieństwem zdarzeń sercowo-naczyniowych. Uczestnicy z chorobami przewlekłymi, takimi jak lub cukrzyca, mieli o 4-7 proc. niższe zagrożenie problemami z sercem lub udarem.

Jednocześnie ustalono, że ci, którzy wraz z wiekiem zmniejszają zaangażowanie w ćwiczenia, cechują wyższym prawdopodobieństwem chorób sercowo-naczyniowych.

Wyniki badań przedstawiono w European Heart Journal:

Na podstwie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy