Strona głównaZdrowieĆwiczenia oporowe pozwalają zdrowiej się starzeć

Ćwiczenia oporowe pozwalają zdrowiej się starzeć

Jeśli chcesz zdrowo się zestarzeć, wykonuj ćwiczenia, które budują wytrzymałość mięśni. Dzięki temu w starszych latach można zachować niezależność i wyższą jakość życia.
Ćwiczenia oporowe pozwalają zdrowiej się starzeć [fot. onas Fehre from Pixabay]
Trening oporowy (czyli siłowy) pozwala na zachowanie . Poza tym umożliwia lepszą ochronę przed stanami przewlekłymi i ogranicza fizyczną słabość.

Dane pokazują, że seniorzy nie przestrzegają zaleceń co do ogólnego poziomu aktywności fizycznej, a jeszcze rzadziej podejmują ćwiczenia siłowe ze względu na nikłą wiedzę o nich i obawy związane z urazami, które mogą powstać przy takim treningu. Tymczasem wysiłek fizyczny tego rodzaju daje wiele korzyści i może znacznie poprawić w seniorskich latach.

W badaniach przeanalizowano intensywność, szybkość ruchów i siłę wykonywanego przez osoby starsze. Jak się okazało, odpowiednio opracowany trening przeciwdziała zmianom związanym ze starzeniem się szkieletowych i zwiększa ich siłę. Ponadto seniorzy angażujący się w takie ćwiczenia uzyskali korzyści funkcjonalne, m. in. większą odporność na obrażenia i znacznie rzadziej doświadczali upadków.

Uczeni wskazują, że istnieją silne dowody na to, że ćwiczenia oporowe przydają wielu korzyści, w tym przeciwdziałają wielu związanym z wiekiem procesom: sarkopenii, osłabienia mięśni, utraty sprawności ruchowej, chorób przewlekłych, niepełnosprawności, a nawet przedwczesnej śmierci.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, aby zachować dobre zdrowie i sprawność do sędziwych lat, trzeba regulrnie uprawiać sport: należy poświęcać na umiarkowane ćwiczenia co najmniej 150 minut tygodniowo, lub na ćwiczenia intensywne przynajmniej 75 minut w tygodniu.

O badaniach można przeczytać w Journal of Strength and Conditioning Research

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy