Strona głównaZdrowieĆwiczenia odmładzają serce - zmniejszają jego uszkodzenia związane ze starzeniem się

Ćwiczenia odmładzają serce - zmniejszają jego uszkodzenia związane ze starzeniem się

Ludzie w dojrzałym wieku mogą zmniejszyć ryzyko niewydolności serca wywołanego dekadami siedzącego trybu życia - muszą jedynie zacząć regularnie ćwiczyć.
Ćwiczenia odmładzają serce - zmniejszają jego uszkodzenia związane ze starzeniem się [Fot. abhijith3747 - Fotolia.com] Treningi mogą odwrócić uszkodzenia starzejącego się serca wynikające z siedzącego trybu życia i pomóc w zapobieganiu ryzyka przyszłej niewydolności serca, mówią kardiolodzy z UT Southwestern i Texas Health Resources.

Najwięcej korzyści zyskują ludzie, którzy podejmują aktywność fizyczną jeszcze przed przekroczeniem progu starości, czyli przed 65 rokiem życia. Serce zachowuje wówczas jeszcze pewną plastyczność i zdolność do przemodelowania się.

Uczeni przeanalizowali pracę serca 53 osób w wieku 45-64 lat, które były zdrowe, ale nie anagażowały się w regularne . Przede wszystkim ustalili, że siedzący tryb życia i unikanie wysiłku fizycznego zwiększa ryzyko chorób serca. Poza tym odkryli, że regularne ćwiczenia mogą powstrzymać tego organu.

Uczestników podzielono na dwie grupy. Jedna wykonywała ćwiczenia aerobowe, które intensyfikowano w okresie dwóch lat (do pięciu dni w tygodniu). Druga grupa zaś ćwiczyła jogę, trening równowagi i trening siłowy trzy razy w tygodniu, również przez dwa lata.

U ludzi z pierwszej grupy odnotowano poprawę o 18 proc. maksymalnego poboru tlenu podczas wysiłku i o ponad 25 proc. plastyczności mięśnia lewej komory serca. Obydwa te pomiary stanowią wskaźniki zdrowia serca. W przypadku drugiej grupy nie stwierdzono żadnej zmiany w tym zakresie.

Jak wskazują autorzy, nieaktywne starzenie się może prowadzić do usztywnienia mięśnia lewej komory serca, tj. tej, która pompuje krew bogatą w tlen do organizmu. Kiedy ma to miejsce, wzrasta ciśnienie krwi i komora serca nie wypełnia się krwią odpowiednio. W ciężkiej postaci zaburzenia dochodzi do powrotu krwi do płuc i rozwija się .

Jak wnioskują uczeni, ćwiczenia fizyczne mogą przywrócić elastyczność serca u ludzi, którzy dopiero w dojrzałym wieku zaczęli ćwiczyć i już doświadczyli pewnych efektów nieaktywnego starzenia się. Mniejszą skuteczność wysiłku w zakresie zapobiegania niewydolności serca odnotowano w przypadku osób, które zaczęły regularnie trenować w późniejszych latach, tj. po 65 roku życia.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X