Strona głównaZdrowieĆwiczenia mogą uchronić przed różnym formami raka

Ćwiczenia mogą uchronić przed różnym formami raka

Już około dwóch godzin ćwiczeń tygodniowo może pomóc uchronić się przed różnymi rodzajami nowotworu, w tym tymi najpowszechniejszymi i najgroźniejszymi.
Ćwiczenia mogą uchronić przed różnym formami raka Regularne zmniejszają ryzyko takich form nowotworów, jak rak piersi, , czy .

Uczeni z Uniwersytetu Północnej Karoliny przeanalizowali dane 1,4 mln ludzi i odkryli, że aktywność fizyczna istotnie osłabia prawdopodobieństwo nowotworów. A im więcej się ćwiczy, tym ryzyko jest niższe.

Ustalono, że regularne ćwiczenia są związane z mniejszym ryzykiem 13 rodzajów raka, poza wymienionymi powyżej są to: rak krwi, szpiczak mnogi, nowotwór przełyku, wątroby, , , macicy, pęcherza, odbytnicy, oraz głowy i szyi.

Obecnie specjaliści rekomendują co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo lub 75 minut intensywnych ćwiczeń. Taki poziom treningów ma zapewnić i ochronę przed problemami sercowo-naczyniowymi, i przed nowotworami. Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj ćwiczeń, obejmuje m. in. i . Drugi to m. in. bieganie czy ćwiczenia na orbitreku.

Odkrycie jest szczególnie ważne, piszą autorzy, bo wcześniejsze badania wiązały aktywność fizyczną z zapobieganiem np. rakowi piersi czy jelita grubego, ale nie sprawdzono efektu ćwiczeń dla profilaktyki innych nowotworów.

Teraz zgromadzono dane z 12 różnych badań, w których wzięło udział 1,4 mln ludzi w wieku 19-98 lat. Przeanalizowano, czy deklarowany poziom aktywności uczestników wpłynął na ryzyko 26 nowotworów.

Ćwiczenia pomogły osłabić prawdopodobieństwo wszystkich nowotworów - wyższy poziom aktywności zmniejszył je o 7 procent i to także po wzięciu sprzyjających rakowi czynników, jak otyłość i palenie papierosów. Stopień osłabienia ryzyka zależał zarówno od intensywności ćwiczeń, jak i od rodzaju nowotworu. Treningi obniżają ryzyko raka przełyku o 42 procent, płuc o 26 procent, jelita grubego o 16 procent i piersi o 10 procent.

Nie jest jasne czy odkryta relacja pomiędzy aktywnością fizyczną i niższym prawdopodobieństwem raka stanowi związek przyczynowo-skutkowy, niemniej sądzi się, że ćwiczenia pomagają regulować gospodarkę hormonalną, co może osłabiać ryzyko nowotworów, a także sprzyja kontroli poziomu insuliny, co także przekłada się na lepszą ochronę przed rakiem. Co więcej, wysiłek fizyczny jest związany z niższym poziomem stanów zapalnych w organizmie.

Wyniki badań są dostępne w magazynie JAMA Internal Medici.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:03:04, 27-06-2016 wiktoriamarcelinar

    Najlepsze ćwiczenia to te z piłka, ja posiadam gumową ze sklepu Perfekton. Bardzo dobrze się sprawdza, wiele ćwiczeń wykonuje samodzielnie w domu - szczególnie dobre są one na rozciąganie, kręgosłup.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy