29-07-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Ćwiczenia interwałowe o wysokiej intensywności poprawiają funkcjonowanie mózgu u osób starszych nawet przez 5 lat.
Na Uniwersytecie Kalifornijskim przeprowadzono testy, w ramach których seniorzy wykonywali . Aktywność o wysokiej intensywności poprawiła funkcje poznawcze u zdrowych seniorów, a poprawa ta utrzymywała się przez okres do 5 lat.
- Wystarczy sześć miesięcy treningu interwałowego o wysokiej intensywności, aby dokonać zmiany - mówi profesor Perry Bartlett, autor badań. - We wcześniejszych testach przedklinicznych odkryliśmy, że ćwiczenia mogą aktywować komórki macierzyste i zwiększać produkcję neuronów w hipokampie, poprawiając - dodaje.
- Teraz duża grupa ludzi w wieku 65-85 lat wzięła udział w sześciomiesięcznym programie ćwiczeń, przeszła testy biomarkerów i funkcji poznawczych oraz została poddana skanowaniu mózgu. Monitorowaliśmy ich 5 lat i okazało się, że ich funkcje poznawcze uległy poprawie, nawet jeśli nie wykonywali ćwiczeń na bieżąco - wyjaśnia prof. Bartlett.
Starzenie się jest jednym z największych zagrożeń demencją. - Jeśli uda nam się zmienić trajektorię i utrzymać zdrowie poznawcze ludzi na dłużej dzięki prostej interwencji, takiej jak ćwiczenia, możemy potencjalnie uchronić ludzi przed ogromnymi kosztami osobistymi, gospodarczymi i społecznymi związanymi z demencją - zauważa profesor Bartlett.
Eksperci ocenili wpływ trzech intensywności ćwiczeń: niskiej - głównie funkcje motoryczne, równowaga i rozciąganie; średniej - szybki marsz na bieżni oraz wysokiej - cztery cykle biegania na bieżni przy niemal maksymalnym wysiłku Jedynie ćwiczenia interwałowe o wysokiej intensywności doprowadziły do poprawy funkcji poznawczych, która utrzymywała się do 5 lat. Na skanach MRI tej grupy zaobserwowano zmiany strukturalne i komunikacyjne w hipokampie, obszarze odpowiedzialnym za uczenie się i - mówi Daniel dr Blackmore, współautor badań.
- Odkryliśmy także biomarkery we krwi, które zmieniły się w związku z poprawą funkcji poznawczych. Biomarkery mogą być przydatne w przewidywaniu skuteczności ćwiczeń wykonywanych przez daną osobę - wskazuje dr Blackmore.
Ryzyko demencji dotyczy u 1 na 3 osób w wieku 85 lat. - Nasze odkrycie może pomóc w opracowaniu wytycznych dotyczących ćwiczeń dla osób starszych, a kolejne badania pozwolą ocenić różne rodzaje ćwiczeń, które można uwzględnić w programie opieki nad seniorami - wyjaśnia dr Blackmore.
- Obecnie przyglądamy się czynnikom genetycznym, które mogą regulować reakcję danej osoby na ćwiczenia, aby sprawdzić, czy da się ustalić, kto na taką interwencję zareaguje, a kto nie - mówi dr Blackmore.
Na podstawie: