Strona głównaZdrowieĆwiczenia dają nawięcej korzyści chorym na serce

Ćwiczenia dają nawięcej korzyści chorym na serce

Badanie z udziałem prawie pół miliona osób wykazało, że ludzie z problemami z sercem lub naczyniami krwionośnymi odnoszą większe korzyści z aktywnego trybu życia niż osoby zdrowe.
Ćwiczenia dają nawięcej korzyści chorym na serce [© Sergej Khackimullin - Fotolia.com]
Podczas sześcioletniego okresu monitorowania stanu zdrowia odkryto, że zwiększona aktywność fizyczna zmniejszyła ryzyko śmierci zarówno u osób osób z (cardiovascular disease, CVD), jak i bez nich, ale największe zmniejszenie zagrożenia odnotowano u pacjentów z CVD.

Już wiele testów pokazało, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko śmierci z powodu CVD u ludzi zdrowych, nie badano jednak szeroko, jak wysiłek oddziałuje na pacjentów z CVD. Teraz uczeni z Narodowego Uniwersytetu w Seulu przejrzeli dane ponad 440 tysięcy ludzi w średnim wieku 60 lat.

Wśród uczestników przeprowadzono ankietę na temat przeliczanej na jednostkę wydolności fizycznej, którą jest równoważnik metaboliczny (metabolic equivalent of task - MET lub metabolic equivalent), odpowiadający zużyciu O2 w spoczynku i wynoszący 3,5 ml/min/kg.

Jak sie okazało, osoby z CVD czerpały więcej korzyści z ćwiczeń fizycznych niż pozostali; na każde 500 MET-min / tydzień ryzyko śmierci zmniejszało się odpowiednio o 14 i 7 proc. Co istotne, ochronna moc ćwiczeń była znacząca także po uwzględnieniu innych czynników, które mogą mieć wpływ na śmiertelność,w tym: wieku, płci, palenia papierosów i obecności innych chorób.

Obliczono też, że ryzyko śmierci wśród osób prowadzących siedzący styl życia było o 27 proc. wyższe w badanym okresie czasu niż wśród osób najbardziej aktywnych (1500 MET-min / tydzień lub więcej).
Istnieje kilka możliwych wyjaśnień najwyższych korzyści z ćwiczeń. Po pierwsze, siedzący tryb życia znanym czynnikiem ryzyka CVD. Pacjenci z tymi chorobami mogli cześniej unikać wysiłku, a zatem zmiana ich stylu życia na bardziej aktywny może być bardziej korzystna. Po drugie, wiele wcześniejszych testów wykazało, że aktywność fizyczna pomaga kontrolować czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak poziom ciśnienia krwi, oraz glukozy. Treningi dają zatem lepsze zarządzanie nimi. Wreszcie, pacjenci z CVD zwykle mają wyższy poziom ogólnoustrojowego stanu zapalnego niż ludzie wolni od tych dolegliwości, a aktywność fizyczna osłabia go - wyjaśnia dr Si-Hyuck Kang, współautor badania.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy