Strona głównaZdrowieĆwiczenia chronią synapsy (połączenia nerwowe) u seniorów

Ćwiczenia chronią synapsy (połączenia nerwowe) u seniorów

Jeśli osoby starsze pozostają aktywne, ich mózgi mają więcej białek, które wzmacniają połączenia między neuronami, co pomaga zachować zdrowe funkcje poznawcze.
Ćwiczenia chronią synapsy (połączenia nerwowe) u seniorów [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Taki ochronny wpływ odkryto nawet u osób, których mózgi - jak się okazało podczas autopsji - zawierały liczne toksyczne białka związane z chorobą Alzheimera i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi.

- Regulacja białek synaptycznych jest związana z i może wpływać na lepsze wyniki zdolności poznawczych - mówi dr Kaitlin Casaletto.

W ramach badań monitorowano aktywność fizyczną ludzi starszych, którzy zgodzili się również oddać swoje mózgi po śmierci do analiz. - Utrzymanie integralności połączeń między neuronami może mieć kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania demencji, ponieważ synapsa jest to właśnie miejsce, w którym odbywa się poznawanie. Aktywność fizyczna to łatwo dostępne „narzędzie", które może pomóc wzmocnić to funkcjonowanie synaptyczne - wyjaśnia dr Casaletto.

Uczeni odkryli, że osoby starsze, które pozostawały aktywne, cechowały się wyższym poziomem białek ułatwiających wymianę informacji między neuronami. Te efekty wykraczały poza hipokamp, obszar odpowiadający z , i obejmowały inne regiony mózgu związane z różnymi .
Być może aktywność fizyczna wspiera i stymuluje zdrowe funkcje białek w całym mózgu, które ułatwiają transmisję synaptyczną - mówi dr William Honer.
W mózgach większości ludzi starszych gromadzą się amyloid i tau, toksyczne białka, które są charakterystycznymi patologiami dla choroby . Wielu ekspertów sądzi, że najpierw kumuluje się amyloid, a następnie tau, powodując rozpad synaps i neuronów.

Wcześniej ustalono, że integralność synaptyczna, czy to mierzona w płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów, czy w tkance mózgowej badanej już w autopsji, wydaje się tłumić związek między amyloidem i tau oraz między tau i neurodegeneracją.

- U osób starszych z wyższymi poziomami białek wpływających na integralność synaptyczną neurotoksyczność, która prowadzi do choroby Alzheimera, wydaje się być osłabiona - zaznacza dr Casaletto.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy