Strona głównaZdrowieĆwiczenia aerobowe pomagają walczyć z migreną

Ćwiczenia aerobowe pomagają walczyć z migreną

Regularne ćwiczenia aerobowe działają tak samo skutecznie jak terapia relaksacyjna lub lek przeciwpadaczkowy Topiramat w zapobieganiu migreny, wynika ze szwedzkich badań.
Ten niefarmakologiczny sposób podejście może więc być dobrym leczeniem profilaktycznym migreny u pacjentów, u których leki nie są skuteczne lub u osób, które nie chcą zażywać farmaceutyków, przekonują badacze z Uniwersytetu w Göteborgu .

© Monkey Business - Fotolia.comZespół badawczy losowo przydzielił uczestniczki do jednej z grup przez okres trzech miesięcy. Pacjentki z pierwszej grupy wykonywały ćwiczenia aerobowe na rowerze stacjonarnym (40 minut trzy razy w tygodniu), byli poddawani standardowym formom terapii relaksacyjnych lub codziennie zażywali określoną dawkę topiramatu.

Wcześniejsze badania wykazały, że również terapia relaksacyjna i topiramat są skuteczne w profilaktyce migreny.

W badaniu wzięło udział 91 kobiet w wieku 18-65 lat, u których zdiagnozowano migrenę z lub bez aury i które doświadczały bólów głowy dwa do ośmiu razy na miesiąc.

Wszystkie trzy rodzaje terapii zmniejszyły częstotliwość ataków migren - u niektórych kobiet aż o trzy czwarte, chociaż średni spadek dolegliwości był łagodniejszy.

Jak wskazują uczeni, zaskakująca była niewielka różnica między wynikami grup. Szczególnie ze względu na fakt, że Topiramat jest lekiem, który często się wybiera w przypadku pacjentów z migrenami, ponieważ badania wykazały jego wysoką skuteczność.

Jedyny parametr, w którym farmaceutyk okazał się silniejszy, to redukcja intensywności bólu. Z drugiej strony jednak, pozafarmakologiczne metody były wolne od działań niepożądanych, a ćwiczenia aerobowe zwiększały absorpcję tlenu, co ma bardzo pozytywny efekt.

Żadna z kobiet z grupy relaksacyjnej lub ćwiczeniowej nie doświadczyła niepożądanych efektów, ale osiem kobiet (33%) z grupy zażywającej topiramat stwierdziło niepożądane skutki, w tym trzy zrezygnowały z dalszych badań. Do najczęściej zgłaszanych niepożądanych działań leku należały: drętwienie lub mrowienie, zmęczenie, obniżenie nastroju, zawroty głowy i zaparcia.

Odkrycie, że ćwiczenia działają tak skutecznie jak topiramat ma wielką wartość szczególnie ze względu fakt, że pacjenci często szukają pozafarmakologicznych sposobów na migreny.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Cephalalgia.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy