Strona głównaZdrowieĆwiczenia aerobowe mają antydepresyjny efekt

Ćwiczenia aerobowe mają antydepresyjny efekt

Ćwiczenia aerobowe mają istotne działanie przeciwdepresyjne u pacjentów z poważną formą depresji.
Ćwiczenia aerobowe mają antydepresyjny efekt [fot. janeb13 from Pixabay]
Przejrzano kilkanaście badań z udziałem kilkuset osób w wieku 18-65 lat. Wszyscy uczestnicy chorowali na silną formę mającą charakter pierwotnego zaburzenia. Pacjenci wykonywali ćwiczenia aerobowe średnio przez 45 minut, z umiarkowaną intensywnością, 3 razy w tygodniu przez ponad 9 tygodni. Jak się okazało, takie sesje treningowe miały istotne działanie antydepresyjne w porównaniu z lekami przeciwdepresyjnymi i / lub terapiami psychologicznymi.

Ponadto ćwiczenia aerobowe dawały umiarkowane lub silne efekty przeciwdepresyjne w badaniach już wówczas, gdy wykonywano je przez krótszy okres czterech do pięciu tygodni.
Podsumowując, badanie wykazało, że nadzorowane ćwiczenia aerobowe mogą w znaczący sposób wspierać leczenie poważnej depresji w ośrodkach zdrowia psychicznego - mówi dr Ioannis D. Morres z Uniwersytetu w Tesalii w Grecji.
„Aerobic" dosłownie oznacza „z tlenem" i odnosi się do wykorzystania tlenu w procesie wytwarzania energii przez mięśnie. Trening aerobowy obejmują każdy rodzaj ćwiczeń wykonywanych z umiarkowaną intensywnością przez dłuższy czas, który utrzymuje zwiększone tętno. Podczas takiego wysiłku tlen jest używany do „spalania" tłuszczów i glukozy, aby wytworzyć trifosforan adenozyny, podstawowy nośnika energii dla wszystkich komórek. Najpierw rozkładana jest glukoza, jednak po jakimś czasie trwania sesji, organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcze. Do najpopularniejszych należą: , jogging, , etc.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, depresja dotyczy ponad 250 milionów ludzi na całym świecie, zaburzając możliwość normalnego funkcjonowania w pracy, szkole i rodzinie. W najpoważniejszych przypadkach może prowadzić do samobójstwa, każdego roku życie odbiera sobie 800 tysięcy ludzi.

Na podstawie: ;

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć