Strona głównaZdrowieĆwicz. Unikniesz złamania lub upadku

Ćwicz. Unikniesz złamania lub upadku

Regularny trening wpływa na równowagę oraz sposób chodzenia i może pomóc ochronić starsze kobiety przed złamaniami biodra.
Ćwicz. Unikniesz złamania lub upadku [fot. SaraJobling from Pixabay]
- Upadki są odpowiedzialne za co najmniej 90 procent wszystkich złamań szyjki kości udowej. Złamania biodra mają największy wpływ na pacjentów, wiążą się z wysoką śmiertelnością i zwiększoną zachorowalnością na różne dolegliwości - mówi dr Raija Korpelainen z Oulu Deaconess Institute w Finlandii.

W testach uczestniczyło 160 kobiet. Część z nich w ciągu kilku lat każdego roku przez sześć miesięcy ćwiczyła, część stanowiła grupę kontrolną. Treningi obejmowały ćwiczenia równowagi, jak również i wzmacniającą.

zdarzyły się w obydwu grupach. Jednak ich ryzyko wśród pań nieaktywnych było znacznie wyższe niż wśród trenujących kobiet. Jak oceniają autorzy, umiarkowana przez całe życie zmniejszała ogólne ryzyko złamań podczas całego okresu obserwacji. Co więcej, w czasie monitorowania kobiet, u aktywnych pań nie wystąpiły żadne złamania szyjki kości udowej, tymczasem w grupie kontrolnej odnotowano takie urazy. To nie wszystko, okazało się, że w danym okresie panie unikające wysiłku cechowały się wyższym prawdopodobieństwem śmierci niż aktywne uczestniczki.

- Treningi miały pozytywny, długoterminowy wpływ na równowagę i chód u starszych kobiet. Ponadto aktywność fizyczna przez całe życie wiązała się ze zmniejszonym ryzykiem złamań. Wreszcie, śmiertelność w grupie ćwiczącej była znacznie niższa niż w grupie kontrolnej. Regularny codzienny wysiłek fizyczny powinien być zalecany starszym kobietom z osteopenią (obniżeniem mineralnej gęstości ) - wnioskują uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy