Strona głównaZdrowieCukier we krwi - jak na jego poziom wpływa wieczorny posiłek

Cukier we krwi - jak na jego poziom wpływa wieczorny posiłek

Na kontrolę cukru we krwi, która jest zaburzona u osób z cukrzycą, mają wpływ różne czynniki, w tym czas posiłków w odniesieniu do pory do snu, a także poziom melatoniny, hormonu uwalnianego głównie w nocy, który pomaga regulować cykle snu i czuwania.
Cukier we krwi - jak na jego poziom wpływa wieczorny posiłek [fot. CyberComputers from Pixabay]
- Sprawdziliśmy, czy późne jedzenie, któremu zwykle towarzyszy podwyższony poziom melatoniny, skutkuje zaburzoną kontrolą poziomu cukru we krwi - mówi dr Richa Saxena z Massachusetts General Hospital.

Kilkaset osób nie jadło przez osiem godzin, a następnie przez kolejne dwa wieczory spożywały wczesny oraz późny posiłek w stosunku do typowej pory . Przeanalizowano również kod genetyczny każdego uczestnika w genie receptora melatoniny, ponieważ poprzednie badania powiązały jeden z jego wariantów z podwyższonym ryzykiem .

Okazało się, że poziom melatoniny we krwi był 3,5-krotnie wyższy po późnej kolacji. Mocno wieczorna pora jedzenia spowodowała również niższy poziom insuliny i wyższy poziom cukru we krwi. Co więcej, uczestnicy z wariantem genu sprzyjającego cukrzycy cechowali się wyższą ilością cukru we krwi niż pozostali.
Odkryliśmy, że późne jedzenie zaburzało kontrolę poziomu cukru we krwi u wszystkich. Co więcej, tę zaburzoną kontrolę glukozy obserwowano szczególnie u nosicieli wariantów ryzyka genetycznego, stanowiących około połowę grupy - mówi dr Marta Garaulet z Universidad Católica San Antonio de Murcia.
Eksperymenty pokazały, że wysoki poziom melatoniny i większa dawka węglowodanów w późnym posiłku zaburza kontrolę ilości cukru we krwi poprzez zaburzenie wydzielania .

- Wyniki naszych badań mogą być istotne dla zapobiegania cukrzycy typu 2. Odkrycia mają zastosowanie u około jednej trzeciej populacji w uprzemysłowionym świecie, która je posiłki tuż przed snem, a także do innych populacji, które jedzą w nocy, w tym pracowników zmianowych lub osób doświadczających zmiany strefy czasowej, bądź zaburzeń odżywiania w nocy, a także ludzi stosujących suplementy z melatoniną w bliskim czasie od posiłku - zauważa dr Frank A.J.L. Scheer z Brigham and Women's Hospital.

Autorzy zalecają, że być może sensowne jest powstrzymanie się od jedzenia na co najmniej kilka godzin przed .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy