Strona głównaZdrowieCukier nie ma szkodliwego wpływu, gdy jemy go w czasie naszej największej aktywności

Cukier nie ma szkodliwego wpływu, gdy jemy go w czasie naszej największej aktywności

Siedzący tryb życia i dieta obfitująca w przetworzoną żywność powszechnie oznaczają zwiększone ryzyko wielu schorzeń, w tym cukrzycy, otyłości i nadciśnienia, które składają się na zespół metaboliczny.
Cukier nie ma szkodliwego wpływu, gdy jemy go w czasie naszej największej aktywności  [fot. Total Shape from Pixabay]
Sacharoza, czyli najpowszechniejsza forma składająca się z glukozy i fruktozy, jest elementem diety związanej z takimi problemami, jak otyłość i (gdy dostarcza się tej substancji w nadmiarze). Teraz na Uniwersytecie Nagoya pokazano, że ograniczenie diety bogatej w sacharozę u szczurów do części doby, w której gryzonie są aktywne, pozwala uniknąć wielu szkodliwych skutków większej ilości cukru na organizm.

Badane szczury podzielono na grupy, z których jedna otrzymywała dietę bogatą w sacharozę, a inna zrównoważoną dietę ze skrobią zastępującą sacharozę, przy czym część zwierząt miała nieograniczony dostęp do jedzenia, część zaś mogła sięgać po posiłki jedynie wówczas, gdy szczury były aktywne.

Jak pokazały wyniki, gdy szczury miały dostęp do pokarmu bogatego w sacharozę tylko w nocy, gdy były aktywne, poziom tłuszczu we krwi i wątrobie był u nich niższy niż u gryzoni, dla których taki pokarm był dostępny przez cały czas. I to pomimo tego, że obydwie grupy zjadały podobną ilość serwowanych posiłków. Okazało się także, że ta poprawa nie była wywołała efektu domina na ekspresję genów odpowiedzialnych za metabolizm tłuszczów, wydaje się więc, że to czasowe ograniczenie samego odżywiania się daje takie korzystne skutki.

- Nasze odkrycia mogą być bardzo ważne w walce z i innymi chorobami związanymi ze stylem życia. Ograniczenie dostarczania sobie cukru do części dnia, w której ludzie są najbardziej aktywni, mogłoby zmniejszyć liczne szkodliwe skutków jego nadmiernego spożycia na całym świecie - mówi Shumin Sun, współautor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy