Strona głównaZdrowieCodzienne picie alkoholu przyspiesza starzenie się mózgu

Codzienne picie alkoholu przyspiesza starzenie się mózgu

Jak wynika z nowych badań, codzienne picie alkoholu może przyspieszyć starzenie się mózgu. Każdy dodatkowy gram alkoholu może mieć wpływ na ten proces.
Codzienne picie alkoholu przyspiesza starzenie się mózgu [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
W ramach testów naukowców z University of Southern California przeanalizowano ponad kilkanaście tysięcy skanów MRI mózgu. Jak ustalono, przy każdym gramie alkoholu mózg starzeje się o około siedem i pół dnia.

Uczestnicy byli w wieku 45 - 81 lat. Część z nich spożywała codziennie lub przez większość dni w tygodniu. Jak obliczono, ludzie ci odznaczali się o około 5 miesięcy starszymi mózgami niż ich rowieśnicy, którzy pijali alkohol rzadziej. Tak regularne spożywani napojów wyskokowych ma więc zwiazek z przyspieszeniem mózgu, uważają uczeni.

Jak wyjaśniają, każdy gram spożywanego alkoholu dziennie powoduje, że mózg starzeje się o około tydzień. To nie wszystko, obliczono też, jak szkodliwe jest w tym zakresie palenie . Ustalono, że wypalenie paczki papierosów dziennie oznacza postarzenie mózgu o około 11 dni. Uczeni wskazują, że ludzie regularnie palący mają mózgi starsze od 6 do 7 miesięcy niż róweśnicy wolni od tego nałogu.

Testy pozwoliły również ustalić, że określona mutacja genetyczna, tzw. SNP (polimorfizm pojedynczego nukleotydu) w genie MAPT na chromosomie 17 także wiązała się z przyspieszonym mózgu.

Według autorów, aby uchronić mózg przed przyspieszonym starzeniem się oraz różnymi chorobmi, warto zupełnie unikać picia alkoholu i palenia papierosów. Inne czynniki, takie jak predyspozycje genetyczne, mają tu istotne znaczenie, niemniej ważne są określone aspekty stylu życia, w tym stosowana dieta i .

O badaniach napisano w Scientific Reports:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy