Strona głównaZdrowieCodzienna kawa (a nawet dwie lub trzy) to niższe ryzyko udaru

Codzienna kawa (a nawet dwie lub trzy) to niższe ryzyko udaru

Codzienna filiżanka kawy (a nawet trzy!) wiąże się z niższym ryzykiem udaru mózgu i śmiertelnej choroby serca.
Codzienna kawa (a nawet dwie lub trzy) to niższe ryzyko udaru
- Według naszej wiedzy jest to największe badanie, w którym oceniono wpływ regularnego picia na układ krążenia wśród ludzi bez zdiagnozowanej choroby serca - mówi dr Judit Simon z Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie na Węgrzech.

Nasze wyniki (na podstawie badań trwających 10-15 lat) sugerują, że regularne picie kawy jest bezpieczne, ponieważ nawet wysoka dzienna dawka tego napoju nie wiązała się z niekorzystnymi skutkami sercowo-naczyniowymi i ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny - dodaje Simon. - Co więcej, 0,5 do 3 filiżanek kawy dziennie miały związek z niższym ryzykiem udaru, śmierci z powodu i śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w badanym okresie - wskazuje Simon.

Do takich wniosków uczeni doszli na podstawie monitorowania zdrowia i nawyków związanych z piciem kawy u ponad 450 tysięcy ludzi. Wpływ kawy na stan zdrowia układu krążenia pozostawał w mocy także po uwzględnieniu innych czynników, które mogłaby mieć tu znaczenie, takich jak: wiek, płeć, waga, wzrost, palenie papierosów, aktywność fizyczna, nadciśnienie, cukrzyca, poziom cholesterolu, status społeczno-ekonomiczny oraz poziom spożycia alkoholu, mięsa, herbaty, owoców i warzyw.

W porównaniu z osobami, które nie piły kawy, niewielkie lub umiarkowane ilości tego napoju oznaczały o 12 proc. niższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny w badanym okresie, a także o 17 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia i o 21 proc. niższe prawdopodobieństwo .

Potwierdziły to badania rezonansem magnetycznym - pokazały, że osoby serwujące sobie kawę miały zdrowsze i lepiej funkcjonujące serca.
Nasze odkrycia sugerują, że pice do trzech filiżanek kawy dziennie wiąże się z korzyściami sercowo-naczyniowymi. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby wyjaśnić mechanizmy leżące u podstaw tej relacji. Obserwowane korzyści mogą być do pewnego stopnia wyjaśnione pozytywnymi zmianami w strukturze i funkcji serca - wyjaśnia Simon.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć