Strona głównaZdrowieCo winne otyłości? Niewłaściwa dieta czy brak ćwiczeń?

Co winne otyłości? Niewłaściwa dieta czy brak ćwiczeń?

Niewłaściwa dieta czy brak aktywności fizycznej odpowiadają za „epidemię" otyłości? Uczeni uważają, że przede wszystkim to drugie.
Co winne otyłości? Niewłaściwa dieta czy brak ćwiczeń? [© Gang - Fotolia.com] Jakkolwiek na przestrzeni lat nasza dieta istotnie się zmieniła i dziś o wiele częściej sięgamy po przetworzone, wysokokaloryczne produkty, to jednak w ostatnich latach wartość kaloryczna jadłospisów już nie uległa większej zmianie, a problem wciąż narasta. Dlaczego tak się dzieje? Uczeni ze Stanford University in California sądzą, że to głównie wina braku ruchu.Badacze odkryli, że w ciągu ostatnich 20 lat nastąpił gwałtowny spadek aktywności fizycznej i wzrost średniego wskaźnika masy ciała (BMI), a spożycie kalorii pozostało na niezmienionym poziomie. Sądzą, że w całym kraju zmniejszyło się zaangażowanie w aktywność fizyczną w czasie wolnym, co może wpływać na wzrost tendencji do otyłości.Analizując dane z ostatnich dwudziestu lat z National Health and Nutrition Examination Survey, naukowcy odkryli, że odsetek amerykańskich dorosłych kobiet, które nie podejmowały żadnej , wzrósł z 19,1 procent w 1994 roku do 51,7 procent w 2010 roku. W przypadku mężczyzn wskaźnik ten zwiększył się z 11,4 proc. w 1994 roku do 43,5 procent w 2010 roku. W badanym okresie średni poziom wzrastał we wszystkich grupach wiekowych, najwyższy wzrost odnotowano jednak wśród młodych kobiet w wieku 18-39 lat.- Zmiany te miały miejsce w kontekście znacznego wzrostu odsetka osób nie podejmujących aktywności fizycznej w wolnym czasie, a przy braku znaczących zmian w poziomie średniego dziennego spożycia kalorii - wyjaśnia profesor Uri Ladabaum ze Stanford University School of Medicine.- Na poziomie populacji odkryliśmy istotny związek między poziomem aktywności fizycznej w czasie wolnym a wzrostem zarówno BMI, jak i otyłości brzusznej. Natomiast nie odnotowaliśmy takiej relacji ilością przyjmowanych codziennie kalorii a wzrostem poziomu otyłości - dodaje prof. Ladabaum.Badacze ocenili wzrost , która jest niezależnym wskaźnik śmiertelności nawet u osób o normalnym BMI. Definiuje się ją mającą miejsce, gdy obwód w pasie wynosi ponad 88 cm u kobiet i ponad 102 cm u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że średni obwód talii wzrósł o 0,37 procent rocznie dla kobiet i 0,27 procent rocznie dla mężczyzn.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy