Strona głównaZdrowieCo trzeci człowiek ma nadwagę, 10 proc. - otyłość

Co trzeci człowiek ma nadwagę, 10 proc. - otyłość

Jak wynika z najnowszych badań, ponad 10 procent światowej populacji stanowią osoby otyłe, tymczasem aż jedna trzecia ma nadwagę. Oznacza to istotny wzrost powszechnych problemów zdrowotnych i miliony przedwczesnych śmierci.
Co trzeci człowiek ma nadwagę, 10 proc. - otyłość Spośród 195 badanych krajów, Stany Zjednoczone mają największy odsetek otyłych dzieci i młodych dorosłych - 13 proc., zaś Egipt otyłych dorosłych - prawie 35 proc.

Rośnie liczba śmierci z powodu problemów zdrowotnych związanych z , takich jak choroby . Co istotne, problem nadmiaru kilogramów zaczął dotyczyć także tych obszarów, które nawet dzisiaj kojarzy się raczej z niedoborami jedzenia, np. Afryki.

Badania uczonych z Uniwersytetu w Waszyngtonie z lat 1980-2015 objęły 195 krajów. Uzyskane dane są alarmujące - wskaźniki otyłości podwoiły się aż w 73 krajach, w tym w Turcji, Wenezueli, czy Bhutanie. Ponadto w żadnym z badanych obszarów nie odnotowano zmniejszenia poziomu problemu z nadwagą i otyłością.

Obliczono, że nadmierna masa ciała miała wpływ na cztery miliony zgonów w 2015 roku, a wynikaly one głównie z chorób serca, , chorób nerek. 40 procent zgonów nastąpiło wśród osób, które miały , ale nie były sklasyfikowane jako otyłe (to znaczy ich BMI był poniżej 30).

Jakkolwiek badania nie miały na celu odkrycia przyczyn światowych problemów z wagą, eksperci są przekonani, że odpowiada za to coraz powszechniejszy dostęp do ubogich w zdrowe składniki odżywcze i mocno przetworzonych produktów. Jedzenie tego rodzaju jest relatywnie tanie i można je obecnie nabyć niemal wszędzie. Poza tym wpływ na taki stan rzeczy ma brak - jakkolwiek moda na sport wraca i coraz więcej ludzi angażuje się w różnorakie treningi, w obrazie całości społeczeństw to ciagle niewielki odsetek.

Badania opublikowano w New England Journal of Medicine.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X