Strona głównaZdrowieCo robić po ugryzieniu przez owady

Co robić po ugryzieniu przez owady

Użądlenia i ugryzienia przez owady są w lecie powszechne. Większość owadów, z wyjątkiem hymenoptera (tj. błonkoskrzydłych, czyli np. pszczół, os, czy szerszeni) „gryzie", ponieważ żywią się krwią. Przy tym „posiłku" jednak zostawiają alergeny wywołujących mikroreakcję alergiczną lub substancje, które tworzą stan zapalny. Hymenoptera zaś żądlą, by się bronić, ale również pozostawiają substancje wywołujące alergie, a u niektórych osób silną reakcję uczuleniową i wstrząs anafilaktyczny.
Co robić po ugryzieniu przez owady Co się dzieje po ukąszeniu przez owady?

Na ogół powstaje zaczerwieniony „bąbel" i stan zapalny. Powszechne jest swędzenie, zwłaszcza w przypadku ugryzienia komara i ból związany w szczególności z użądleniem przez hymenoptera. Gdy jednak gryzie kleszcz, zwykle niczego się nie czuje i pozostaje to niezauważone. Jeszcze inne owady, takie jak pluskwy, gryząc wstrzykują substancje znieczulające, więc początkowo nie zauważa się niczego, a dopiero po jakimś czasie można zaobserwować powstawanie swędzących bąbli. Niektóre owady, poprzez ukąszenie, mogą również przekazywać zarazki, które mogą powodować poważne choroby. Tak jest m. in. w przypadku , gorączki plamistej, malarii, zwłaszcza w obszarach tropikalnych Afryki, Azji oraz Ameryki Środkowej i Południowej.

Co można zrobić w przypadku ukąszenia?


Niektóre czynności mogą dać ulgę i są przydatne szczególnie u osób wrażliwszych na użądlenia. Polewanie zimną wodą lub przyłożenie lodu może pomóc zmniejszyć zaczerwienienie, obrzęk i ból, natomiast gorąca woda „odblokowuje" ranę. Poleca się także zastosowanie kremów kojących lub tlenku cynku, unikać należy zaś dziwnych mikstur i zbyt agresywnego amoniaku. Nie wolno rozdrapywać ukąszonego obszaru, a jeśli rana zostanie uszkodzona, trzeba ją zdezynfekować i ewentualnie zastosować w kremie. W przypadku, gdy bąbel jest duży i bardzo swędzący można rozważyć zastosowanie kremu kortyzon.

Kiedy ukąszenie owada jest groźne?

W rzadkich przypadkach ugryzienie lub użądlenie owada może spowodować silną reakcję i prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli wkrótce po ukąszeniu pojawią trudności w oddychaniu i pogłębiające się inne objawy dotyczące zaburzeń pracy pozostały układów, należy natychmiast szukać pomocy medycznej.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy