Strona głównaZdrowieCo robić, by zmniejszyć problemy z pęcherzem? Trzeba unikać alkoholu, kawy i czekolady

Co robić, by zmniejszyć problemy z pęcherzem? Trzeba unikać alkoholu, kawy i czekolady

Jeśli masz nadreaktywny pęcherz, nie sięgaj po alkohol, kawę czy czekoladę. Te produkty intensyfikują kłopoty z tym narządem, podrażniają go i sprzyjają mimowolnym skurczom mięśni.
Co robić, by zmniejszyć problemy z pęcherzem? Trzeba unikać alkoholu, kawy i czekolady [Fot. highwaystarz - Fotolia.com] jest jedną z najczęstszych przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu. Rozpoznaje się je, gdy mięśnie wypieracza w ścianach pęcherza kurczą się w sposób niekontrolowany. Ten ruch powoduje natychmiastową potrzebę oddania moczu i występuje z większą częstotliwością niż norma.

Przyczyny takiego zaburzenia mogą być rozmaite, należą do nich m. in.: zakażenia dróg moczowych, , słabe mięśnie dna miednicy po ciąży i porodzie, działanie niektórych leków, , zaparcia, zaburzenia neurologiczne (np. i ). Czasami nie dasię określić przyczyny choroby.

Co oczywiste, osłabienie ryzyka rozwoju zaburzenia wiąże się z minimalizowaniem czynników, które odpowiadają za jego rozwój. Poza tym zaleca się picie dużej ilości wody i stosowanie diety bogatej w . Pierwsza z wymienionych rad wydaje się dośc niezwykła, ale wystarczy przypomnieć sobie, że niedobór wody w organizmie sprawia, że mocz staje się bardziej zagęszczony i mocniej podrażnia pęcherz.

Poza tym zalecane są napary z ziół i soki z jabłek lub gruszek. Unikać należy zaś kawy, alkoholu oraz napojów gazowanych - wszystkie one mają właściwości podrażniające. Jeśli chodzi o jedzenie, nie poleca się owoców cytrusowych, , sztucznych słodzików, pikantnych potraw, produktów z . Najbezpieczniejsze są potrawy gotowane, z grilla i pieczone. Należy też jeść produkty pełnoziarniste i inne bogate w błonnik.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 02:06:56, 28-11-2017 ~gość: 94.254.179.xxx

    ale to przecież nie zawsze pęcherz jest źródłem problemu nietrzymania moczu. w moim przypadku ciężki poród i mimo tego, że ćwiczyłam m.kegla od kiedy pamiętam, to nic nie pomogło. Problem o randze tragedii. Dopiero zabieg laserem pomógł na obkurczenie ścianek, doprowadził do tego, że w ogóle komfort jest inny. Także podczas współżycia... Jestem bardzo zadowolona, bardzo!
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy