Strona głównaZdrowieCo pozwala przewidzieć długość życia? Styl życia i doświadczanie stresu

Co pozwala przewidzieć długość życia? Styl życia i doświadczanie stresu

Oczekiwana długość życia zależy nie tylko od tradycyjnych czynników ryzyka związanych ze stylem życia, ale także od elementów związanych z jakością życia, takich jak silny stres.
Co pozwala przewidzieć długość życia? Styl życia i doświadczanie stresu [fot. Manfred Antranias Zimmer from Pixabay]
Przykładowo, głównymi przyczynami skrócenia oczekiwanej 30-letnich mężczyzn są i cukrzyca. Papierosy zabierają średnio 6,6 lat, a cukrzyca 6,5 lat. Doświadczanie silnego stresu z kolei skraca oczekiwaną długość życia o 2,8 roku.

Medycy z Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej obliczyli wpływ różnych czynników ryzyka chorób i śmierci, w tym takich związanych ze stylem życia, na oczekiwaną długość życia mężczyzn i kobiet.

Badanie wykazało również, że brak ruchu znacząco wpłynął na skrócenie długości życia 30-letnich mężczyzn - o 2,4 roku. Z drugiej strony, jedzenie dużej ilości owoców i warzyw może wydłużyć życie: jedzenie owoców o 1,4 roku, a warzyw o 0,9 roku.
Te same czynniki miały wpływ na długość życia kobiet. W przypadku 30-latek palenie skracało życie o 5,5 lat, o 5,3 lat, a silny stres o 2,3 lat.

Wydawało się, że złoty środek miał najlepszy wpływ na zdrowie i szanse na długowieczność. Doświadczenie wydłużało oczekiwaną długość życia, jeśli jego poziom był przeciętny. Tymczasem silniejszy stres lub jego brak przekładał się na krótsze życie.
Wcześniej oczekiwana długość życia była zwykle oceniana na podstawie tylko kilku grup czynników, takich jak wiek, płeć i wykształcenie. Teraz chcieliśmy ocenić oddziaływanie kilku różnych uwarunkowań - mówi Tommi Härkänen, współautor badań.
Nie odkryto tu większych rozbieżności w długości życia osób o różnym poziomie wykształcenia, gdy pozostałe wartości czynników ryzyka były takie same. Jednak wcześniejsze badania pokazały znaczące różnice między oczekiwaną długością życia ludzi o odmiennej edukacji. Wybory stylu życia zwiększające ryzyko przedwczesnej śmierci, takie jak palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niezdrowa dieta i brak ruchu, są częstsze wśród ludzi o najsłabszej pozycji społecznej. Według uczonych - ograniczenie tych czynników przełożyłoby się na wydłużenie życia wielu osób.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy