Strona głównaZdrowieCo oznacza stan przedcukrzycowy - sprawdź, czy cię nie dotyczy

Co oznacza stan przedcukrzycowy - sprawdź, czy cię nie dotyczy

Zanim rozwinie się cukrzyca, występuje stan przedcukrzycowy - jeśli da się go rozpoznać, trzeba zareagować, by nie przerodził się w chorobę.
Co oznacza stan przedcukrzycowy - sprawdź, czy cię nie dotyczy [Fot. Kwangmoo - Fotolia.com] O stanie przedcukrzycowym mówi się, gdy poziom glukozy we krwi jest wyższy niż przewiduje to norma, ale nie przekracza jeszcze wartości oznaczającej .

Czym grozi stan przedcukrzycowy?

Stan przedcukrzycowy jest szkodliwy sam w sobie, bo może prowadzić do uszkodzenia nerwów, podwyższonego poziomu ciśnienia krwi i podwyższonego poziom . Na szczęście, nie jest on jeszcze chorobą i można go nie tylko zatrzymać, ale i przywrócić mieszczące się w normie paramtery bez pomocy leków.

Normalny poziom cukru we krwi na czczo wynosi 5,6 mmol / L. Wynik pomiędzy 5,7 mmol / L a 7,0 mmol / L można uznać za stan przedcukrzycowy.

Jakie są objawy?

Stan przedcukrzycowy oznacza, że istnieje zagrożenie rozwoju cukrzycy, jeśli wprowadzi się w życie określonych zmian. Jak wynika z badań bowiem, stan przedcukrzycowy wynika zazwyczaj z niezdrowego stylu życia, może być wynikiem niewłaściwej diety, braku aktywności fizycznej, obecności nadwagi, etc.

Niestety, stan przedcukrzycowy często nie daje żadnych objawów, stąd trudno go zauważyć i podjąć odpowiednie kroki, by organizm wrócił „do formy". Gdy pojawiają się jakieś symptomy, są to zazwyczaj:
  • nienaturalnie silny wzrost
  • ciągłe odczuwanie pragnienia
  • częste oddawanie moczu
Co robić?

Nie ma klarownej odpowiedzi na pytanie o bezpośrednie przyczyny stanu przedcukrzycowego, ale wiadomo, że kilka czynników sprzyja jego rozwojowi, są to przede wszystkim: nadwaga, unikanie , cukrzyca w rodzinie, dojrzały wiek.

Z badań wynika, że określone modyfikacje stylu życia mogą zahamować stan przedcukrzycowy. Aby przywrócić odpowiedni poziom glikemii, trzeba: stosować zdrową dietę (najlepsza w zapobieganiu cukrzycy jest ), zachowywać zdrową wagę, regularnie ćwiczyć. Można też stosować metforminę, która bywa przepisywana pacjentowi w stanie przedcukrzycowym o wysokim ryzyku cukrzycy typu 2.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy