Strona głównaZdrowieCo oznacza stan przedcukrzycowy - sprawdź, czy cię nie dotyczy

Co oznacza stan przedcukrzycowy - sprawdź, czy cię nie dotyczy

Zanim rozwinie się cukrzyca, występuje stan przedcukrzycowy - jeśli da się go rozpoznać, trzeba zareagować, by nie przerodził się w chorobę.
Co oznacza stan przedcukrzycowy - sprawdź, czy cię nie dotyczy [Fot. Kwangmoo - Fotolia.com] O stanie przedcukrzycowym mówi się, gdy poziom glukozy we krwi jest wyższy niż przewiduje to norma, ale nie przekracza jeszcze wartości oznaczającej .

Czym grozi stan przedcukrzycowy?

Stan przedcukrzycowy jest szkodliwy sam w sobie, bo może prowadzić do uszkodzenia nerwów, podwyższonego poziomu ciśnienia krwi i podwyższonego poziom . Na szczęście, nie jest on jeszcze chorobą i można go nie tylko zatrzymać, ale i przywrócić mieszczące się w normie paramtery bez pomocy leków.

Normalny poziom cukru we krwi na czczo wynosi 5,6 mmol / L. Wynik pomiędzy 5,7 mmol / L a 7,0 mmol / L można uznać za stan przedcukrzycowy.

Jakie są objawy?

Stan przedcukrzycowy oznacza, że istnieje zagrożenie rozwoju cukrzycy, jeśli wprowadzi się w życie określonych zmian. Jak wynika z badań bowiem, stan przedcukrzycowy wynika zazwyczaj z niezdrowego stylu życia, może być wynikiem niewłaściwej diety, braku aktywności fizycznej, obecności nadwagi, etc.

Niestety, stan przedcukrzycowy często nie daje żadnych objawów, stąd trudno go zauważyć i podjąć odpowiednie kroki, by organizm wrócił „do formy". Gdy pojawiają się jakieś symptomy, są to zazwyczaj:
  • nienaturalnie silny wzrost
  • ciągłe odczuwanie pragnienia
  • częste oddawanie moczu
Co robić?

Nie ma klarownej odpowiedzi na pytanie o bezpośrednie przyczyny stanu przedcukrzycowego, ale wiadomo, że kilka czynników sprzyja jego rozwojowi, są to przede wszystkim: nadwaga, unikanie , cukrzyca w rodzinie, dojrzały wiek.

Z badań wynika, że określone modyfikacje stylu życia mogą zahamować stan przedcukrzycowy. Aby przywrócić odpowiedni poziom glikemii, trzeba: stosować zdrową dietę (najlepsza w zapobieganiu cukrzycy jest ), zachowywać zdrową wagę, regularnie ćwiczyć. Można też stosować metforminę, która bywa przepisywana pacjentowi w stanie przedcukrzycowym o wysokim ryzyku cukrzycy typu 2.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

CZTERY + CZTERY =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X