Strona głównaZdrowieCo o zdrowiu mówi wygląd języka?

Co o zdrowiu mówi wygląd języka?

Nasz język mówi i to nie tylko wtedy, kiedy dzięki niemu artykułujemy różne słowa, sam jego wygląd daje pewne informacje na temat stanu naszego zdrowia. Sprawdź, jakie zmiany barwy i kształtu języka mogą wskazywać na określone dolegliwości.
Co o zdrowiu mówi wygląd języka? [Fot. Andrey Popov - Fotolia.com]
Normalny wygląd języka to taki, gdy jest on różowy i pokryty cienką białą powłoką. Odstępstwa od tego mogą wskazywać na rozmaite zaburzenia i choroby.

Jasnoczerwony język

Jeśli język się błyszczy i ma jasnoczerwony kolor, może to oznaczać niedobory oraz żelaza. Wspomniane związki są potrzebne dla rozwoju brodawek na języku, więc jeśli są niewykształcone, staje się on gładki i zyskuje przejrzysty kolor, którego nie ma język zdrowy. Co więcej, niedostatek brodawek może skutkować dyskomfortem przy jedzeniu czegoś bardzo ciepłego, zimnego, czy ostrego.

Biały nalot

Do pewnego stopnia język jest odbarwiony, szczególnie po jedzeniu, jeśli jednak utrzymuje się na nim jasno zauważalny nalot, szczególnie białawy, oznacza to najprawdopodobniej infekcję grzybiczą. Grudkowaty, pokryty białym nalotem język może oznaczać zakażenie związane z nadprodukcją Candida, pospolitego grzyba w organizmie ludzkim. W przypadku zażywania antybiotyku, który wybiórczo zabija bakterie, może dojść do nadmiernego namnażania się grzybów. Takie zaburzenia mogą również wystąpić u ludzi z osłabionym układem odpornościowym oraz u cierpiących na choroby autoimmunologiczne, cukrzycę i pacjentów onkologicznych, którzy przechodzą , jak również u ludzi starszych.

Kolor purpurowy

Ciemnoczerwony, wpadający we fioletowy kolor języka oznacza zatrzymywanie się w nim krwi. Może się to wiązać z bardzo wysoką temperaturą i/lub chorobami układu oddechowego, często . Może też wiązać się z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Opuchlizna

Powiększony czy spuchnięty język wskazuje na nagromadzenie w nim wody. Przyczyną tego może być niewłaściwa dieta lub , czyli zaburzenie, w którym tarczyca nie produkuje dostatecznej liczby hormonów potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Owrzodzenie

Zwykle jest bolesne i nawracajace co jakiś czas. Ustępuje jednak po kilkunastu dniach. Przyczyny rozwoju takiego są różne, nierzadko mają związek z określonymi wirusami. Odkryto też, że wrzody częściej pojawiają się u tych, którzy doświadczają silnego stresu. Groźniejsze są takie rany czy wrzody, które nie goją się i nawet nie muszą być bolesne - mogą bowiem świadczyć o nowotworze jamy ustnej.

Bladość

Odbarwiony, blady język może wskazywać na zbyt niską temperaturę ciała, a także (niedobór ) i osłabione serce. Warto wówczas jeść cieplejsze potrawy i sprawdzić, czy w stosowanej diecie nie brakuje jakiegoś składnika.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy